płynna glukoza

Płynna glukoza – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy musisz dość szybko podnieść poziom cukru we krwi. Jeżeli nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której Twoje samopoczucie gwałtownie się pogorszy, koniecznie miej przy sobie „słodką przekąskę”. Płynna glukoza w wygodnej jednorazowej saszetce to najlepszy wybór. Jest podręczna, dlatego schowasz ją nawet do kieszeni, a dzięki wygodnemu otwieraniu skorzystasz z niej szybko i obsłużysz nawet jedną ręką.

Płynna glukoza pozwoli zapobiec hipoglikemii

Jeżeli cierpisz z powodu nawracających epizodów hipoglikemii, to zadbaj o to, aby mieć przy sobie płynną glukozę. Płynna glukoza to niezwykle podręczny produkt, który przechowasz nawet w kieszeni. Warto mieć go zawsze przy sobie, kiedy zajdzie potrzeba szybkiego podniesienia poziomu cukru we krwi. Nic tak go nie poprawia, jak skondensowana dawka glukozy. Dla Ciebie doznania nie będą nieprzyjemne, ponieważ przyjemny pomarańczowy smak bardzo dobrze neutralizuje słodycz. W takich sytuacjach liczy się czas, dlatego ważne jest ekspresowe otwieranie saszetki (nawet jedną ręką). Zawartość od razu wyciśniesz do ust, a z uwagi na jego szybkie wchłanianie już niebawem poczujesz się lepiej. To właśnie przewaga płynnej glukozy nad innymi produktami spożywczymi bogatymi w cukry, tłuszcze czy kofeinę.

Kiedy przyjąć płynną glukozę?

Przyjmowanie glukozy powinno mieć konkretne wskazania. Oczywiście najczęściej potrzebują jej osoby cierpiące z powodu hipoglikemii. Jest to określenie stanu, w którym poziom cukru w krwi drastycznie spada i organizmowi brakuje energii do funkcjonowania. Problem najczęściej dotyka chorych na cukrzycę. Szczególnie narażeni na niedobory cukru są diabetycy będący w trakcie leczenia i przyjmujący insulinę lub inne o zbliżonym działaniu.

Mózg zaalarmuje Cię o niedoborze cukru już wtedy, gdy jego poziom spadnie poniżej 50 mg/dl (2,8 mmol/l). Gdy wartość ta wzrośnie do 80, to nie da się już zbagatelizować objawów takich jak wzmożone pocenie się, bladość, kołatanie serca, głód, niepokój, drżenie kończyn. Kiedy te niepokojące objawy wystąpią może to być pierwszym sygnałem, że organizm potrzebuje zastrzyku energii, czyli dawki glukozy. Nie można zwlekać – przy jeszcze wyższych wartościach wystąpienie hipoglikemi to kwestia minut! To tak krótki czas, że możesz nie zdążyć wrócić do domu czy dojść do sklepu, dlatego podręczna saszetki z glukozą to Twój najskuteczniejszy ratunek.

Skąd się bierze hipoglikemia?

  • po wstrzyknięciu zbyt dużej dawki insuliny,
  • po pominięciu posiłku,
  • po nadmiernym spożyciu alkoholu,
  • po nadmiernej aktywności fizycznej,
  • po biegunce.

Co zrobić w razie spadku cukru we krwi? Płynna glukoza to podstawa

Posiadanie przy sobie płynnej glukozy to najlepsza i najskuteczniejsza pomoc w razie wystąpienia hipoglikemii. Jak tylko poczujesz charakterystyczne objawy spadku stężenia cukru we krwi, to od razu przyjmij od 10 do 20 gramów węglowodanów, które mają wysoki indeks glikemiczny. Powinno to być coś, co szybko się wchłania, dlatego płynna glukoza to najlepszy wybór. Gdy po jej przyjęciu i zbadaniu poziomu cukru okaże się, że po kwadransie nadal jego wartość jest zbyt niska, wskazane będzie przyjęcie kolejnej saszetki – jednej, a nawet dwóch.
Z kolei dla utrzymania podniesionego poziomu cukru należy przyjąć saszetki glukozy o stopniowym uwalnianiu, co sprawi, że zachowasz aktualny stan na dłużej. Z kolei należy unikać przyjmowania dużej ilości środków o mocnym działaniu, bo może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, czyli gwałtowne podniesienie cukru we krwi, co może doprowadzić nawet do kwasicy ketonowej.
Korzystaj wyłącznie z dobrych jakościowo produktów, najlepiej pochodzących ze sklepu medycznego. Przestrzegaj instrukcji i wskazówek producenta dotyczących przyjmowania glukozy – ilości i częstotliwości aplikowania poszczególnych dawek. Zarówno niedobór, jak i nadmiar cukru we krwi jest niekorzystny dla Twojego zdrowia.