Odloty

Lista rzeczy, które musisz zrobić przed odlotem

Wyczekiwana podróż to zawsze wielkie przeżycie, szczególnie dla tych, którzy lecą samolotem po raz pierwszy. Jak zaplanować podróż na lotnisko i co należy zrobić gdy już na nie dotrzemy?

Parking

Jeżeli na lotnisko wybieramy się swoim samochodem, warto pamiętać o wcześniejszym zarezerwowaniu parkingu. Możemy wtedy swobodnie zostawić samochód na strzeżonym parkingu i bez obaw udać się w podróż.

Odprawa

To obowiązkowy etap, który musi przejść każdy pasażer przed odlotem. Podczas odprawy generowana jest karta pokładowa, która upoważnia do wejścia na pokład samolotu. Obecnie możliwe jest dokonanie odprawy online, jeszcze w domu, wydrukować i zabrać ze sobą. Jeżeli jednak nie zrobiliśmy tego wcześniej możliwe jest odprawienie się już na lotnisku przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej lub w specjalnym automacie. Każdy pasażer powinien posiadać swoją kartę pokładową. Zawarte są na niej informacje osobiste oraz miejsce, jakie zajmiemy w samolocie.

Odprawa na lotnisku krok po kroku

Po dotarciu na lotnisko należy sprawdzić odloty, które wyświetlają się na specjalnej tablicy odlotów. Każdy ma podany numer stanowiska odprawy, do którego należy się udać. Dokumenty, jakie niezbędne są do odprawy to: dowód osobisty lub paszport oraz wydrukowany bilet samolotowy. Jeżeli posiadamy bagaż rejestrowany, to właśnie tutaj należy go nadać. Kolejnym krokiem jest udanie się na kontrolę bezpieczeństwa. To właśnie tutaj sprawdzany jest bagaż podręczny oraz rzeczy, które ze sobą zabierasz. Podręczny bagaż należy położyć na specjalnej taśmie. Na niej także należy umieścić w specjalnej kuwecie metalowe rzeczy, które posiadamy przy sobie takie jak np. pasek do spodni, klucze czy zegarek. Wyłożyć trzeba także wszelkie elektroniczne rzeczy jak telefon czy aparat. To także miejsce, w którym należy pozbyć się otwartych napojów i jedzenia. Nie można zabrać ich za sobą na pokład samolotu. Istnieje jednak możliwość zakupu prowiantu po przejściu kontroli na hali odlotów. Po wyjęciu wszystkich przedmiotów sami musimy przejść przez bramkę, która wykrywa obecność metalu.

Jeżeli wszystko jest w porządku, możemy zabrać swoje rzeczy i udać się na halę odlotów. Na niej znajdują się bramki, które są ostatnim krokiem do znalezienia się na pokładzie samolotu. Przed ich przekroczeniem ponownie zostaniemy poproszeni o pokazanie karty pokładowej i dokumentu. Teraz, wystarczy znaleźć swoje miejsce w samolocie i cieszyć się podróżą!