Lista krajów – kwarantanna

Epidemia koronawirusa zmieniła wiele. Nie tylko w codziennym życiu, ale również znacznie utrudnia podróżowanie po świecie. Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić przepisy wjazdowy obowiązujące w miejscu docelowym. Jak obecnie wygląda lista krajów kwarantanna?

Przepisy dotyczące możliwości wjazdu do różnych krajów oraz konieczności odbywania kwarantanny zmieniają się na bieżąco. Są one uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w każdym kraju. W uniknięciu obowiązkowego odosobnienia niewątpliwie pomagają szczepienia oraz testowanie.

Lista krajów kwarantanna

W związku z epidemią koronawirusa Polacy muszą przestrzegać przepisów określonych przez kraje, do. których chcą się udać. Większość najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych jest już dostępna. Aby nie podlegać kwarantannie wystarczy wykonać test, a czasami wyłącznie przedstawić certyfikat wykonanych szczepień. Bez problemu można podróżować do takich krajów, jak Grecja, Chorwacja, Czarnogóra czy Hiszpania.

Niektóre kraje wciąż utrzymują ograniczone możliwości wjazdowe na swój teren. Najczęściej można zrobić to wyłącznie drogą powietrzną. Tak jest m.in. w Chinach, Egipcie czy na Cyprze. W tym drugim kraju jednak obowiązuje kategoria czerwona, co wiąże się z koniecznością wykonania testów i pozostania w samoizolacji do czasu uzyskania wyniku.

Zasady powrotu do Polski

Jeśli podróżujesz po Europie, w granicach UE czy strefy Schengen, nie masz obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19. W takim przypadku jednak musisz liczyć się z obowiązkiem odbycia 10-dniowej kwarantanny. Jak jej uniknąć? Wystarczy zrobić test i okazać negatywny wynik, poświadczony unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID-19 oraz zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia. Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy, ale też dzieci do ukończenia 12 roku życia, które podróżują pod ich opieką, nie muszą więc poddawać się kwarantannie.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy podróżujemy z innych części świata, ale też krajów spoza UE, m.in. Bułgarii, Chorwacji czy Irlandii. Podróżni obowiązkowo muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Jest jednak sposób, aby ją skrócić. Wystarczy okazać negatywny wynik testu na, zrobiony nie wcześniej niż na 7 dni przed przylotem do Polski.

Przed każdą podróżą i powrotem z niej warto jednak sprawdzać listę krajów kwarantanna. Z uwagi na niepewną sytuację trzeba też liczyć się z tym, że możesz trafić do izolacji.