Cyberbezpieczeństwo – coraz większe znaczenie dla osób prywatnych oraz przedsiębiorców
Należy powiedzieć, że o cyberbezpieczeństwie, jako społeczeństwo wiemy mało bądź kompletnie nic. Najczęściej tak obojętne podejście do tego tematu wynika z tego, że nigdy nie mieliśmy do czynienia z żadnych aktem cyber ataku lub hakerstwa, przez co nawet nie wyobrażamy sobie, że mogłoby to przytrafić się właśnie nam. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu sytuacje przytrafiają się nie tylko w amerykańskich filmach, a ofiarą ataku lub złośliwego oprogramowania może paść zarówno nasza firmowa sieć, jak i prywatny laptop.
Mądry Polak po szkodzie – zwykło się mawiać w naszym kraju, a powiedzenie to okazuje się być wciąż aktualne. Okazuje się, że cyberbezpieczeństwem zaczynamy się interesować wtedy, kiedy zazwyczaj jest już na to za późno.
Rodzaje niebezpieczeństw
Wbrew pozorom, źródło problemów może być bardziej prozaiczne, niż nam się wydaje. Wcale nie musi być to jakieś zorganizowane działanie hakerów, którzy czyhają na kradzież naszych danych do kont, a w konsekwencji pieniędzy. Niekiedy, wystarczy tylko, że sami damy się nabrać na nieprawdziwe maile lub sms-y.
Warto być czujnym, ponieważ fałszywa faktura, która czeka na naszej skrzynce elektronicznej, tak naprawdę może być zupełnie identyczna, jak ta prawdziwa. Z uwagi na to, warto wybierać najbezpieczniejsze metody płatności, logowania oraz przechowywania swoich danych, aby te nigdy nie wpadły w niepowołane ręce.
Szereg niebezpieczeństw czeka również na właścicieli firm, którzy często pozyskują wiele danych od swoich klientów, a z uwagi na rygorystyczne przepisy RODO, ich wyciek może być bardzo poważny w skutkach. Niestety, nie każde przedsiębiorstwo jest świadome tego, że istnieje spore ryzyko, że hakerzy zajmą się właśnie nim.
Jak się ochronić?
Przeciętny użytkownik jest zdania, że w zupełności wystarczy mu zwykły, najczęściej darmowy antywirus w podstawowej wersji, a także uruchomiony firewall. Warto mieć jednak świadomość, że to po prostu nie wystarczy i konieczne będzie skorzystanie z pomocy profesjonalistów w tej dziedzinie. Póki co polskie firmy nie są przekonane, nie czują potrzeby, a przede wszystkim obowiązku, aby sięgać po takie usługi, jednak może się to zmienić, kiedy pojawią się pierwsze regulacje oraz przepisy, stanowiące o konieczności posiadania pewnych zabezpieczeń przed cyberprzestępczością. Warto wiedzieć, że każdego dnia tysiące osób padają ofiarami oszustw w sieci, dlatego na pewno nie można bagatelizować tego problemu.