blachy Lublin

Czym się różni blacha zimnowalcowana od gorącowalcowanej?

Obróbka blachy to proces, który może przebiegać na dwa główne sposoby. Należy do nich walcowanie na ciepło oraz na zimno. To, która metoda będzie bardziej odpowiednia i skuteczna w danym przypadku zależne jest takich czynników jak to, jak gruba będzie blacha oraz do czego zostanie w późniejszym etapie przeznaczona. 

Blachy Lublin. Charakterystyka walcowania na zimno

Podstawową cechą blachy walcowanej na zimno jest stosunek cienkości samej blachy do jej jakości. Dodatkową cechą, o której warto wspomnieć jest fakt, że w przeciwieństwie do blachy gorącowalcowanej posiada idealną niczym tafla lustra powierzchnię, w której niemalże można się przeglądać i poddawać ją procesowi szlifowania.

Obróbka przy użyciu niskiej temperatury sprawia, że metal zyskuje na twardości. Z tego powodu znacznie trudniej ingerować w jej kształt. Ze względu na podwyższoną wytrzymałość i trwałość blacha zimnowalcowana znalazła zastosowanie w warsztatach samochodowych, produkcji karoserii czy też przemyśle związanym z szeroko pojętą elektrotechniką. Zobacz oferty na blachy Lublin – http://niko-stal.com.pl/.

Charakterystyka walcowania na gorąco

W dużym skrócie blacha gorącowalcowana doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie posłuży jako wstępny komponent i będzie poddawana dalszej obróbce, takiej, jak chociażby popularne i niezbędne w wielu branżach spawanie. Dynamiczny rozwój nauki w ciągu ostatnich lat pozwolił na znacznie bardziej efektywną eksploatację blach o grubości, która ledwie przekracza centymetr.

Zaletą walcowania na gorąco jest sporo niższy koszt niż ten generowany przez walcowanie na zimno. Istnieje wiele branż, w których blacha walcowana przy użyciu wysokiej temperatury znalazła niejedno rozwiązanie. Wśród nich wymienić można produkcję na przykład:

  • wiele typów statków,
  • wszelkich maszyn,
  • podnośników budowlanych,
  • schodów,
  • mostów,
  • maszyn,
  • różnorodnych pojazdów czy też kładek.

Jak łatwo się domyślić, różnicą, jaką wykazuje blacha gorącowalcowana w stosunku do zimnowalcowanej z całą pewnością jest to, że nie ma ona gładkiej powierzchni, jednakże jest to zaleta, gdyż dzięki tej właściwości znacznie łatwiej poddawać ją wszelkim obróbkom termicznym. Minusem jest za to fakt, że podczas obróbki może pojawiać się nieestetyczna zgorzelina. Czasem może zachodzić konieczność usunięcia takiej wady.

Jakie są zatem główne różnice pomiędzy tymi dwoma typami blach?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, pierwszą z różnic jest podatność na wszelkie odkształcenia, czy też ingerencję w ogólną powierzchnię blachy. Gorącowalcowana zdecydowanie chętniej współpracuje, natomiast zimnowalcowana jest ciężka w obróbce. Drugą różnicę stanowią wszelkie tolerancje wymiarowe.

Kolejną, niemniej istotną różnicą, jaką można wymienić jest to, że walcowanie na gorąco w żaden sposób nie wpływa na właściwości zarówno fizyczne, jak i mechaniczne metalu.

Następną kwestią, jaka różni oba typy blach stanowi to, że proces walcowania przy użyciu wyższej temperatury wiąże się z mniejszym zużyciem energii.

Różnicą jest także struktura obu blach. Ta walcowana z użyciem niższej temperatury posiada gładką, błyszczącą i równomierną powierzchnię, podczas gdy gorącowalcowana charakteryzuje się chropowatą, szorstką i porowatą fakturą.

Technologia wciąż posuwa się do przodu. Nie inaczej jest w takich branżach, jak chociażby metalurgia. Pozwala ona na konstruowanie coraz to lepszych formacji i przedmiotów ułatwiających codzienne życie. Zapewnia także blachy, czy to walcowane na zimno, czy też na gorąco. To, jaka blacha będzie potrzebna w danej konstrukcji czy projekcie zależeć będzie głównie od przeznaczenia, czy oczekiwanych efektów. Każda z nich bowiem spisuje się lepiej w innych dziedzinach i każda posiada unikalne dla siebie właściwości, ale i wady, na jakie należy zawsze zwracać uwagę przed zakupem, aby być z niego w pełni zadowolonym.