klimatyzacja Warszawa

Montaż klimatyzacji w Warszawie– jak dobrać moc klimatyzatora?

Temat klimatyzacji w mieszkaniach powraca co sezon, gdy tylko pojawiają się pierwsze upały. Jeśli stoimy przed wyborem klimatyzacji to zastanówmy się najpierw, jakie dokładnie jej parametry będą dla nas najważniejsze. Aby klimatyzacja dobrze działała, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie zamontowana.

Dobór mocy klimatyzatora

Na stronie https://kawucha.pl/ znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić, aby klimatyzacja okazała się dobrym wyborem. Klimatyzacja powinna być wstępnie dobierana na podstawie wielkości i wysokości danego pomieszczenia. Niemniej jednak powinieneś zwrócić uwagę również na kilka innych czynników:

 • ile osób przebywa zwykle w danym pokoju;
 • ile zainstalowanych jest w nim urządzeń, które generują ciepło;
 • jak dużo znajduje się w pokoju punktów świetlnych i jakiego rodzaju;
 • na której kondygnacji budynku znajduje się pomieszczenie i czy w jego sąsiedztwie  są innych pomieszczeń (czy są klimatyzowane?);
 • jaka jest izolacja termiczna ścian, podłóg i stropu;
 • czy w oknach pomieszczenia są zainstalowane wewnętrzne lub zewnętrzne osłony okienne;
 • jaka jest powierzchnia i usytuowanie (na którą stronę świata?) wszystkich przeszkleń w pomieszczeniu.

Klimatyzacja Warszawa – Sposoby obliczania mocy klimatyzatora

Istnieją co najmniej dwa różne sposoby obliczenia potrzebnej mocy klimatyzatora w danym pomieszczeniu. Jeden z nich odnosi się do powierzchni pomieszczenia, drugi – do jego kubatury. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak obliczyć optymalną moc, by klimatyzacja warszawa działała jak najbardziej wydajnie i spełniała twoje potrzeby.

Uwzględnij powierzchnię lokalu

Aby obliczyć orientacyjną wymaganą moc klimatyzacji warszawa, można skorzystać z prostego wzoru: m2 x 100 = W. Należy obliczyć powierzchnię pomieszczenia a później pomnożyć ją przez 100 – to w efekcie da nam obliczoną moc chłodzenia wyrażoną w watach, której potrzebujemy do schłodzenia powietrza na danej powierzchni.

Jeśli jednak mamy problem z zapamiętywaniem wzorów, możemy przyswoić sobie zasadę, że na każdy 10 m2 powierzchni potrzebny jest około 1 kW mocy chłodzenia.

Uwzględnij kubaturę pomieszczenia

Drugi sposób obliczenia mocy chłodzenia optymalnej do schłodzenia powietrza w konkretnym pomieszczeniu sprawdzi się zwłaszcza w tych lokalach, które nie mają standardowej wysokości. Przeciętnie pomieszczenia mają wysokość około 2,5 do 2,8 metrów. Jeśli pomieszczenie, w którym ma być zainstalowana klimatyzacja warszawa, jest wyższe, warto sięgnąć do obliczeń po wzór, który odnosi się do kubatury lokalu: m3 x 40 = W. Najpierw mnożymy powierzchnię lokalu przez jego wysokość, a później postępujemy według wzoru.

Wyjątki podczas obliczeń

Wyżej przedstawione wzory to poglądowe metody obliczeń – wyniki należy traktować wyłącznie orientacyjnie. Istnieją czynniki, które determinują pewne zmiany w naszych obliczeniach i nie możemy o nich zapominać. Najczęściej wpływają one na zwiększenie mocy klimatyzacji warszawa. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń, które:

 • znajdują się na poddaszu – wtedy musimy założyć, że klimatyzacja warszawa powinna działać z mocą od 30 do 50% większą;
 • są silnie nasłonecznione (np. z powodu okien wychodzących na południe) – tu również potrzebna będzie moc o 30% większa;
 • mają nieszczelne okna;
 • są połączone z kuchnią, która oddaje sporo ciepła.

Dlaczego dobór mocy klimatyzatora jest taki ważny?

Odpowiednia moc klimatyzacji warszawa gwarantuje nam optymalne w danym pomieszczeniu chłodzenie oraz przede wszystkim – zbalansowane koszty. Po co przepłacać za klimatyzator, który będzie działał z większą mocą, jeśli nie będziemy jej wykorzystywać? Jeśli z kolei klimatyzacja warszawa nie będzie zbyt wydajna i będzie miała za małą moc w stosunku do pomieszczenia, w którym została zainstalowana – może w krótkim czasie dojść do przegrzania sprężarki klimatyzatora. Wymiana tego elementu jest dosyć kosztowna, więc lepiej wcześniej dobrze obliczyć potrzebną moc klimatyzacji warszawa i uniknąć niepotrzebnych dodatkowych kosztów.