klimatyzacja Warszawa

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Efektywność klimatyzacji oraz to, ile pobiera ona energii, zależy od mocy chłodniczej klimatyzacji. Moc chłodnicza to nic innego jak zdolność klimatyzatora do chłodzenia powietrza, które przepływa przez parownik. Jest to wartość, którą klimatyzacja Warszawa ma podane w swojej specyfikacji – zwróćmy na nią podczas wyboru urządzenia. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się od specjalistów w tej dziedzinie.

Dobrej klasy klimatyzator o mocy 3,5 kW ma moc chłodniczą zbliżoną do 1,1 kW. Można więc przyjąć, że parametry mocy chłodniczej klimatyzacji warszawa mają około 3-krotnie mniejszą wartość od mocy samego urządzenia. Zazwyczaj nowoczesna klimatyzacja (Warszawa) rzadko działa z pełną mocą – dzieje się to za sprawą wbudowanych czujników oraz sprężarek inwerterowych. W ciągu dnia klimatyzatory przeciętnie zużywają około 0,5 kWh. O czym więc powinniśmy pamiętać, szukając oszczędnego klimatyzatora?

Dobór klimatyzacji – sprawdź etykiety energetyczne

Unia Europejska czuwa nad przestrzeganiem przez producentów norm dotyczących polityki energetycznej, dlatego też urządzenia elektryczne posiadają etykiety energetyczne, które informują konsumentów o następujących danych:

  • jaka to marka i model sprzętu;
  • z jakiej klasy efektywności energetycznej pochodzi;
  • jaki wytwarza poziom hałasu;
  • jaka jest jego sezonowa moc w trybie chłodzenia i grzania;
  • oraz dla jakiej strefy klimatycznej obliczona została jego wydajność.

Takie etykiety energetyczne mają przede wszystkim chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców oraz pozwalać porównać obiektywne parametry poszczególnych urządzeń. Karty energetyczne mają ujednolicony wygląd na obszarze całej UE, dzięki czemu łatwiej nam dokonać zakupu urządzeń elektrycznych np. za granicą.

Warszawa: Klimatyzacja a klasa energetyczna

Zdecydowana większość klimatyzatorów dostępnych w ofercie sklepów oznaczonych jest klasą energetyczną w zakresie od A do A+++. Najlepsze efekty oszczędnościowe da nam oczywiście urządzenie w tej ostatniej klasie. Do każdej klasy przypisany jest wskaźnik SEER, czyli parametr informujący nas o sezonowej efektywności trybu chłodzenia. Im wyższa klasa energetyczna, tym wyższy będzie wskaźnik SEER a tym samym – klimatyzacja będzie bardziej wydajna i energooszczędna.