Panele LVT – gdzie pasują i czym się charakteryzują?
Wykończenie podłogi w domu lub mieszkaniu zawsze wiąże się z pytaniem – co wybrać? Jest wiele różnych materiałów, a każdy ma inne cechy i parametry. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby uzyskać nowoczesny, trwały efekt rozważ panele LVT. Wyjaśniamy, co to za nawierzchnia, gdzie najlepiej pasuje i co sprawia, że jest warta Twojego zainteresowania.
Panele LVT – charakterystyka
Skąd wzięła się nazwa panele LVT https://www.multicontract.com.pl/panele-lvt? To skrót od angielskich słów Luxury Vinyl Tiles, czyli luksusowe panele winylowe. Nazwa wcale nie jest przesadzona – już na pierwszy rzut oka widać, że ten materiał wykończeniowy cechuje się niezwykłą estetyką oraz ponadprzeciętną jakością. Wizualnie do złudzenia przypomina drewno w różnych wariantach, z jego naturalną strukturą oraz przyjemnym dla oka, ciepłym odcieniem. Jednak jest zdecydowanie lżejszy, tańszy i bardziej odporny od oryginalnych desek, co czyni go popularniejszym wyborem do większej ilości miejsc – również tych bardziej eksploatowanych.
Panele LVT świetnie zastępują nie tylko deski podłogowe czy panele, ale też płytki. Są od nich cieplejsze, dlatego nawet stąpanie po chłodnej podłodze nie powoduje u Ciebie dyskomfortu. A to tylko niektóre zalety winyli.
Gdzie zamontować panele LVT?
We współczesnym budownictwie coraz więcej inwestorów decyduje się na zamontowanie ogrzewania podłogowego. To ogromna wygoda i energooszczędność z jednej strony, a z drugiej wyzwanie i ograniczenie w wyborze materiału do wykończenia posadzki – nie każdy produkt nadaje się do takiej aranżacji.
- w łazience – są odporne na działanie pary wodnej i wysokich temperatur,
- w kuchni – są odporne na kontakt wodą, tłuszczem,
- w salonie – wyglądają elegancko i tworzą spójną powierzchnię łatwą w utrzymaniu,
- w przedpokoju – łatwo można usuwać z nich zabrudzenia pozostawiane przez buty czy łapy zwierząt,
- w sypialniach – ocieplają wnętrza i czynią je bardziej przytulnymi,
- w biurach i gabinetach – są wytrzymałe na intensywne eksploatowanie, obciążenia spowodowane meblami i ich przesuwaniem, nie rysują się.
Jak widzisz niemal w każdym pomieszczeniu warto rozważyć panele winylowe. Co jest bardzo ważne to fakt, że winyle nadają się do montażu na ogrzewaniu podłogowym. Pod wpływem ciepła nie odkształcają się, nie tracą koloru ani właściwości, lecz bardzo dobrze przewodzą ciepło. Po nagrzaniu utrzymują je jeszcze przez jakiś czas, równomierne na całej powierzchni.
Panele LVT – dopasowane do wszystkich wnętrz
Zarówno producenci, jak i monterzy paneli winylowych deklarują, że materiał ten jest doskonałym wyborem do wykańczania posadzek w domach i mieszkaniach – bez względu na ich metraż i styl, w jakim są urządzone. Jeżeli zależy Ci na tym, aby uzyskać elegancki spójny efekt, to koniecznie rozważ zakup i montaż winyli. Z uwagi na to, że występują w wielu wariantach kolorystycznych, strukturach, rozmiarach czy grubościach bez trudu dopasujesz je do swoich wnętrz. Szczególnie dobrze prezentują się w pomieszczeniach:
- skandynawskich,
- vintage,
- glamour,
- klasycznych,
Panele LVT można układać w dowolnej formie, tworząc mozaiki przypominające dawne parkiety lub jednolite dywany.
Zalety paneli LVT
Panele LVT mają wiele zalet. To właśnie dlatego tak chętnie są włączane do współczesnych projektów architektonicznych i wybierane przez klientów wykańczających dom lub remontujących mieszkanie. Winyle:
- są łatwe w utrzymaniu czystości,
- nie chłoną wody,
- nie niszczeją pod wpływem ogrzewania podłogowego, bo są elastyczne i przystosowane do delikatnego rozszerzania się oraz kurczenia,
- równomiernie rozprowadzają ciepło i długo je utrzymują,
- są antystatyczne,
- są ponadczasowe,
- występują w wielu strukturach i odcieniach.
Gustowna podłoga to niezwykle istotny element każdego wnętrza. Stanowi bazę dla pozostałej części aranżacji – doboru koloru ścian, oświetlenia, mebli, dodatków. Każdy, bez względu na upodobania znajdzie wśród paneli LVT coś odpowiedniego dla siebie.