montaż wykładzin Warszawa

Montaż wykładzin – co obejmuje taka usługa?

Komfort użytkowania wykładziny w przestrzeni biurowej czy usługowej zależy od szeregu czynników. Bardzo ważna jest jakość samego pokrycia podłogowego. Wykładziny niższej jakości szybko się degradują, w rezultacie obniżając estetykę pomieszczenia. W wielu przypadkach utrudniają również manewrowanie fotelami biurowymi oraz pozostałymi elementami wyposażenia. Obok jakości wykładziny na komfort jej użytkowania wpływa również to, jak jest ułożona i przytwierdzona do podłoża.

Jak wygląda profesjonalny montaż wykładzin?

Interesuje Cię montaż wykładzin – Warszawa zapewnia możliwość skorzystania z fachowej pomocy w tym zakresie: http://jaan.waw.pl/. Zanim jednak zdecydujesz się na kontakt z wybraną firmą, sprawdź jak powinien wyglądać profesjonalny montaż wykładzin.

Przygotowanie podłoża

Montaż wykładzin rozpoczyna się od przygotowania podłoża. Podłoże pod wykładzinę musi być stabilne, równe, czyste i niepylące. Wszelkie nierówności należy wypełnić przy pomocy masy samopoziomującej. W skrajnych przypadkach niezbędna może się również okazać konieczność zeszlifowania betonu w miejscu, w którym podczas prac wykończeniowych powstała wyraźna nadwyżka. W takich przypadkach równanie podłogi masą  może się okazać nieopłacalne, a w przypadku niektórych konstrukcji wręcz niewykonalne.

Ułożenie wykładziny

Kiedy podłoże jest wyrównane, suche i oczyszczone z pyłu możemy przystąpić do układania wykładziny. Pierwszym krokiem jest jej rozłożenie w pomieszczeniu. Wykładzina powinna zachodzić na ściany na wysokość ok. 10 cm – dlatego podczas mierzenia powierzchni pomieszczenia należy pamiętać o dodaniu 10 do 20 cm. Rozłożoną wykładzinę należy pozostawić na podłodze na kilka godzin. To przeciwdziała powstawaniu nieestetycznych załamań przy układaniu. W przypadku wykładzin z włókien naturalnych kilka godzin to za mało. Włókna wymagają aklimatyzacji w temperaturze pomieszczenia przez co najmniej 24 godziny.

Przycinanie

Kiedy włókna wykładziny się rozprostują można przystąpić do jej przycinania. W tym celu warto zastosować profil do cięcia wykładzin lub ostry nóż do tapet. Wykładzinę przycina się jednocześnie dociskając mocna do ściany. Wysokość, na jaką przycinamy wykładzinę zależy do szerokości wybranych listew wykończeniowych. Dobrze przycięta wykładzina nie jest widoczna po zamocowaniu listew, przy czym powinna nachodzić na ścianę do tego stopnia, aby podczas normalnego użytkowania nie wysuwała się spod dolnej krawędzi listwy.

Mocowanie

W zależności od rodzaju wykładziny oraz intensywności jej użytkowania pokrycie podłogowe można zamocować przy pomocy specjalistycznego kleju lub taśmy dwustronnej. W miejscach, w których wykładzina jest szczególnie narażona na przesuwanie po niej ciężkich przedmiotów warto rozważyć mocowanie na klej. To da nam pewność, że poszczególne pasy pozostaną na swoim miejscu, niezależnie do tego jak będzie się zmieniać aranżacja przestrzeni i jej układ.