wymiana okien warszawa

Wymiana okien – co warto wiedzieć?

Niestety wymiana okien to dosyć droga inwestycja w domu lub mieszkaniu. Im większe okno, tym cena jest większa. Rośnie ona również wtedy, gdy chcemy mieć okna antywłamaniowe czy dźwiękoszczelne. Dzisiaj przyjrzymy się, jakie ceny królują w Warszawie za wymianę okien. Zapraszamy do lektury!

Jakie mamy rodzaje okien?

Zacznijmy od tego, że wyróżniamy:

 • okna PCV;
 • okna drewniane;
 • okna antywłamaniowe;
 • funkcjonujące, jako drzwi tarasowe;
 • okna balkonowe dwuskrzydłowe;
 • okna trzyszybowe;
 • okna narożne;
 • okna przeciwpożarowe;
 • okna dźwiękoszczelne.

Więcej o rodzajach oknach i ich właściwościach przeczytacie tutaj: https://markbud.pl/montaz-okien-114.

Zapewne wszyscy wiedzą, że na oknach nie można oszczędzać. Wysokiej jakości okna i odpowiedni montaż to nie tylko gwarancja ciszy i izolacji akustycznej, ale również ciepło w domu. Powszechny problem podczas, który występuje po poprawnym montażu to nieszczelność – powoduje to wlatywanie zimnego powietrza z zewnątrz do mieszkania. Bywa też tak, że może doprowadzić do zalania parapetu, a na dalszym etapie mieszkania podczas deszczu.

Wymiana okien – o czym należy pamiętać?

Producenci okien zazwyczaj udzielają gwarancji na około 5-10 lat. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie będą się one psuły. Okna mogą działać bez zarzutu znacznie dłużej.

Przed wymianą okien w swoim mieszkaniu upewnij się, że nie należy tego zgłaszać do zarządcy budynku – bywa tak, że musi wyrazić on zgodę. Przed rozpoczęciem prac najpierw trzeba dokładnie wymierzyć okna (tym zazwyczaj zajmują się specjaliści) oraz wybrać rodzaj okien –  jeżeli chodzi o stolarkę okienną, to można się zdecydować na okna plastikowe lub drewniane. Oprócz tego musimy wybrać parametry okien – pakiety szybowe, współczynnik przenikania ciepła, właściwości akustyczne czy parametry wytrzymałościowe. Nie wiemy, czy wiecie, ale można również wybrać przepuszczalność światła.

Na szczęście wymiana okien zazwyczaj nie jest skomplikowana. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu:

 • należy usunąć karnisze, zasłony, rolety;
 • zdjąć z parapetów wszystkie dekoracje;
 • trzeba odsunąć od okien meble;
 • warto zabezpieczyć podłogę i inne elementy folią malarską, ponieważ podczas wymiany okien powstaje dużo pyłu.

Jak wygląda wymiana okien?

Poniżej przedstawiamy wymianę okien krok po kroku:

 1. Pierwszy krok to usunięcie starego okna i zdjęcie parapetów.
 2. Przygotowanie otworów okiennych pod nowe okna. Polega to na usunięciu wystających fragmentów lub uzupełnianiu ubytków czy wyrównanie otworów.
 3. Zamocowanie dybli lub kotew.
 4. Specjaliści osadzają ościeżnicę.
 5. Zamontowanie skrzydeł i klamek.
 6. Uszczelnienie okien.
 7. Ponowne założenie parapetów.
 8. Ostatnim krokiem są prace wykończeniowe, np. wyrównanie powierzchni.

Wymiana okien wygląda w zasadzie tak samo w każdym rodzaju budynków – może się nieznacznie różnić pracami wykończeniowymi.

Jesteście ciekawi, ile kosztuje wymiana okienpolski? Zaraz się przekonacie.

Wymiana okien (Warszawa) – obowiązujące ceny

Tak jak wspomnieliśmy, wymiana okien jest dosyć kosztowna. Na szczęście robi się ją bardzo rzadko, dlatego na co dzień nie musimy się przejmować tym wydatkiem. Koszt wymiany okien (Warszawa) jest przede wszystkim zależny od tego, czy decydujemy się na okna drewniane, czy z PCV. Okno z obramowaniem plastikowym o jednym ze standardowych wymiarów kosztuje około 700 zł. Okna, które są większe, np. trójskrzydłowe mogą kosztować około 1300 zł natomiast standardowe drzwi balkonowe około 600 zł. Standardowe ramki okien są w kolorze białym, jeżeli zależy nam na innym kolorze, to cena okien rośnie odpowiednio o około 10-20% z jednej strony. Pamiętajmy jednak, że za różnorodne funkcje i lepsze parametry również musimy dopłacić. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku okien drewnianych. Cena okien dwuskrzydłowych zaczyna się od około 1100 zł, natomiast trójskrzydłowy od około 2200 zł. W przypadku drzwi balkonowych musimy się liczyć z wydatkiem rzędu minimum 1000 zł. Wiele jednak zależy od wyboru drewna. Najtańsze będą okna sosnowe, natomiast najdroższe dębowe.