plafon led

Plafon LED czy wiszący żyrandol – jakie oświetlenie wybrać do salonu?

Salon to reprezentatywne pomieszczenie w całym domu, do którego najczęściej zaprasza się gości i spędza wolny czas na odpoczynku. Jakie oświetlenie będzie dobrze wyglądać jako główne źródło światła w salonie? Tradycyjne żyrandole od lat dekorują mieszkania swoimi zdobieniami, a wśród z nich znaleźć można wiele nowoczesnych modeli. Z kolei sufitowe plafony LED doceniane są za umiejętne rozpraszanie światła i swój minimalistyczny wygląd. Przy doborze oświetlenia nie można także zapomnieć o kwestiach technicznych, takich jak wysokość pomieszczenia.

Plafon LED to dobry wybór do niskich pomieszczeń

Doboru oświetlenia nie powinno się zaczynać od kwestii estetycznych jak wygląd, kształt, czy ogólny styl wybieranych lamp. Za znacznie ważniejsze na początku uważa się określenie wysokości salonu i jego rozmiaru. W niskich pomieszczeniach wiszące żyrandole nie są polecanym rozwiązaniem głównie ze względu na swój rozmiar i wysokość, na której powinny zostać zawieszone, aby nie przeszkadzały nikomu z domowników podczas korzystania z pomieszczenia.

Plafon LED jako zintegrowana część sufitu wizualnie nie będzie dodatkowo obniżał pomieszczeń z niskim sklepieniem, co może mieć miejsce w przypadku zbyt długich żyrandoli. Choć plafony kojarzą się głównie z minimalistycznymi kształtami, wśród nich dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, w tym także podobnych do klasycznych żyrandoli, co widać dobrze wśród propozycji dostępnych pod adresem https://www.ramko.com.pl/pl/14-plafony.

Plafony LED dobrze sprawdzą się także w salonach ciasno wyposażonych, w których duży żyrandol mógłby za bardzo zdominować przestrzeń. Dobrze wyglądają one również w pomieszczeniach o nietypowym układzie innym niż tradycyjny prostokąt, gdzie równomierne oświetlenie przestrzeni może okazać się wyzwaniem.

Plafon czy żyrandol – dobór pod kątem stylu

Aktualnie wśród najmodniejszych trendów wystroju wnętrz wymienia się przede wszystkim styl minimalistyczny, skandynawski i loftowy. Choć wszystkie różnią się od siebie, posiadają jednak kilka wspólnych elementów. Są to głównie proste kształty, często geometryczne, a także surowe akcenty takie jak faktura naturalnego drewna, betonu, albo druciane klosze lamp z widoczną żarówką.

Kiedy to plafon LED będzie lepszym wyborem niż klasyczny żyrandol? Z pewnością jest to częściej wybierana opcja w przypadku wcześniej wymienionych stylów mieszkań. Plafony są postrzegane jako bardziej minimalistyczne oświetlenie. Wśród popularnych modeli dostępna jest cała masa plafonów w geometrycznych kształtach, które świetnie uzupełnią minimalistyczne i skandynawskie aranżacje.

Do jakiego stylu lepiej pasuje klasyczny żyrandol? Z pewnością do aranżacji glamour pełnej różnorodnych zdobień i błyskotek, w której wiszące lampy, najlepiej na zdobionych przewodach, prezentują się co najmniej pięknie. Żyrandol sprawdzi się także w mieszkaniach klasycznych i pełnych dodatków vintage, gdzie wisząca lampa wydaje się być obowiązkowym dopełnieniem aranżacji nawiązującej do elegancji sprzed lat.

Jakie oświetlenie daje najwięcej światła?

Za ilość dawanego światła odpowiada przede wszystkim moc żarówki i jej barwa, a także kształt klosza wybranej lampy, jego materiał, a także sposób ustawienia. Ponieważ żarówka to element wymienny, wybierając oświetlenie, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na budowę klosza. Pełny klosz, który całkowicie zasłania żarówkę, może przepuszczać niewiele światła, chyba że będzie wykonany z odpowiedniego materiału. Z drugiej strony klosz, który odsłania żarówkę, w przypadku złego ustawienia lampy może przepuszczać światło rażące w oczy.

Równomierne oświetlenie całego salonu to nie tylko kwestia mocy światła, ale także jego rozproszenia po całym pomieszczeniu. Często mówi się, że to plafony LED są pod tym kątem lepszym wyborem głównie ze względu na ich popularne klosze wykonywane z przezroczystego, rozpraszającego światło materiału. Warto jednak pamiętać, że żyrandole często wyposażone są w kilka punktów światła ustawionych w innych kierunkach. Jeśli tylko są one dobrze zaprojektowane, również powinny rozjaśnić równomiernie cały, nawet obszerny salon.