neodymowy magnes

Wszystko, co musisz wiedzieć o działaniu i zastosowaniu neodymowych magnesów

Być może na co dzień nie zastanawiasz się nad tym, jakie rodzaje magnesów wyróżniamy i gdzie znajdują zastosowanie neodymowe magnesy. To pojęcie brzmi obco, ale tylko do czasu, gdy zrozumiesz, że stanowią one nieodłączny element wielu systemów, z którymi masz do czynienia każdego dnia. Wykorzystuje się je w produkcji mebli, zabawek, silników, głośników oraz innych. Poznaj bliżej sposób, w jaki działają magnesy, a także miejsca, w których sprawdzą się najlepiej.

Neodymowy magnes – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest neodymowy magnes https://topmagnesy.com/pl/12-magnesy-neodymowe? To magnes trwały, który powstaje z połączenia boru, żelaza i neodymu. W zależności od tego, jakie są proporcje pierwiastków, a także jakie składniki dodatkowe zostaną uwzględnione w kompozycji, magnes może mieć podwyższoną odporność na kruszenie czy ścieranie. Jest na tyle wytrzymały, że trudno uszkodzić go w sposób mechaniczny.  Czy produkt ma wady? Niektórzy mogliby wskazać na to, że łatwo ulega korozji, co tylko po części jest prawdą. Musisz wiedzieć, że dzięki nałożeniu dodatkowej powłoki, udaje się skutecznie ochronić elementy przed rdzą i zachować ich nienaganny wygląd oraz wszystkie właściwości na dłuższy czas.

Żeby wyprodukować neodymowe magnesy potrzeba pola magnetycznego rozgrzanego do wysokiej temperatury. W takich warunkach prasuje się sproszkowane komponenty. Produkt finalny ma bardzo dobrą siłę przyciągania.

Neodymowe magnesy dzielimy na kilka najpopularniejszych grup, w tym magnesy:

  • płytkowe,
  • pierścieniowe,
  • walcowe.

Jak sama nazwa wskazuje poszczególne wersje różnią się między sobą kształtem, ale też rozmiarem. Warto zatem zamawiać je bezpośrednio u producenta, bo w ten sposób można dokładnie zdefiniować, jakie parametry ma mieć produkt końcowy wytworzony metodą metalurgii proszków.

Zastosowanie neodymowych magnesów

Ze względu na swoje bardzo dobre parametry oraz właściwości techniczne, a także na fakt, że mimo niewielkich rozmiarów mają dużą moc, neodymowe magnesy cieszą się zainteresowaniem przedstawicieli różnych branż. Z ich potencjału korzystają producenci mebli, zabawek dla dzieci, silników oraz wielu innych. Jeżeli chodzi o konkretne produkty, w których zastosowanie mają magnesy neodymowe to są m.in.:

  • głośniki,
  • magnetyzery wody,
  • uchwyty,
  • mikrofony,
  • separatory,
  • prądnice,
  • wykrywacze metalu,
  • mieszadła,
  • haki do mocowania narzędzi,
  • zamki.

Mają dużą moc i mogą podnosić lub scalać ze sobą elementy o znacznej masie i rozmiarach. Pozostają przy tym kompaktowe, dlatego można je mocować nawet w stosunkowo niewielkich przedmiotach. Dobra wiadomość jest taka, o której już wyżej wspominaliśmy – neodymowe magnesy są dostępne w różnych kształtach, co pozwala precyzyjnie dopasować je do docelowego miejsca montażu.

Popularność neodymowych magnesów

Oprócz podstawowych i powszechnych zastosowań neodymowe magnesy wykorzystuje się też w mniej typowy sposób. Chętnie sięgają po nie magicy robiący zaskakujące sztuczki, a nawet osoby, które chcą szybko i efektywnie czyścić akwaria. Ze względu na mnogość i różnorodność zastosowań, a także fakt, że spełniają odmienne zadania i pracują nieraz w wymagającym środowisku, magnesy cieszą się  niesłabnącym zainteresowaniem niemal od czasu, kiedy zostały wynalezione, czyli od lat 80. XX wieku.

Nic nie wskazuje na to, żeby neodymowe magnesy miały zostać w jakikolwiek sposób wyparte czy zapomniane. Przeciwnie – to one sprawiają, że w wielu miejscach tradycyjne systemy łączeń, zatrzasków, mocowań, wyszukiwania czy udźwigu są zastępowane magnesami. Nic dziwnego, skoro  magnesy prezentują się niezwykle estetycznie, a w parze z minimalistycznym i gustownym designem idą bardzo dobre właściwości użytkowe. Aby jednak móc czerpać maksimum korzyści z posiadania neodymowych magnesów, trzeba właściwie dopasować je do konkretnego produktu i  funkcji, jaką ma spełniać. Np. trzeba mieć na uwadze, że połknięcie mogłoby skończyć się tragicznie, zatem warto odpowiednio oznakować produkty dziecięce wyposażone w ten system.