torby medyczne

Czym się powinna charakteryzować idealna torba medyczna?

Każdy pracownik służby zdrowia powinien zaopatrzyć się w medyczną torbę, które pozwoli na łatwe oraz wygodne przenoszenie podstawowego wyposażenia. W dzisiejszych czasach na rynku znaleźć można wiele rozwiązań, jednak przy wyborze odpowiedniej torby medycznej należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Ten element wyposażenia pracowników służby zdrowia powinien charakteryzować się przede wszystkim dużą wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz negatywne działanie czynników atmosferycznych. Oczywiście wybrany model musi zostać również odpowiednio wyposażony, a także dopasowany do potrzeb jego użytkowników.

Podstawowe elementy wyposażenia torby medycznej

Każda torba medyczna powinna być odpowiednio wyposażona. Każdy użytkownik torby dopasowuje wyposażenie do swoich potrzeb, co jest w głównej mierze wynikiem specjalizacji jaką wykonuje. Zanim jednak ją wyposaży, musi ją kupić. Dobrej jakości torby w różnych kształtach, wielkościach znajdziecie tutaj: https://www.meridian.pl/torby-medyczne,c86.html

Jaka więc sa podstawowe elementy wyposażenia takiej torby?

Wyposażenie podstawowe, znajdujące się w większości toreb lekarskich niezależnie od specjalizacji lekarza obejmuje:

  • środki opatrunkowe (bandaże, plastry, gazy);
  • nożyczki;
  • strzykawki i igły;
  • lekarstwa;
  • zestaw do resuscytacji;
  • sól fizjologiczną;
  • rękawiczki;
  • worek na wymioty;
  • kamizelkę odblaskową;
  • różne dokumenty, druki;
  • termometr;

Jakie cechy powinna mieć dobra torba lekarska?

W torbie lekarskiej przechowywane są różne substancje chemiczne (lekarstwa), strzykawki, nożyczki, czasem skalpel, dlatego stanowi ona potencjalne niebezpieczeństwo dla osób trzecich. Nasze torby medyczne są dobrze zamykane oraz wytrzymałe, aby jak najlepiej chronić zawartość. Dzięki użytemu materiałowi o właściwościach Cerdury torby chronią zawartość w każdych warunkach atmosferycznych (deszcz, śnieg, upalne słońce, wilgoć). Jest to szczególnie ważne w przechowywaniu niektórych lekarstw.

Torby posiadają także regulowane przegródki, tak aby każdy użytkownik indywidualnie dostosował środek do własnych potrzeb i zawartości.

Torba medyczna powinna również być łatwa w przenoszeniu — mieć wygodną rączkę i pasek, aby ją przewiesić przez ramię. Bardzo dobrą cechą torby medycznej jest jej wykonanie z materiału łatwego do prania. Te cechy również charakteryzują nasze produkty.

Z jakiego materiału powinna być wykonana dobra torba lekarska?

Wysokiej jakości torba medyczna musi być wykonana z materiałów charakteryzujących się znacznie lepszymi parametrami użytkowymi niż na przykład torby na zakupy. Wyroby z eko-skóry lub płócienne w tym zastosowaniu nie zdadzą egzaminu. Najlepiej jeśli w torbie medycznej zastosowany jest najwyższej jakości materiał poliestrowy o właściwościach Cordury. Dzięki temu torba taka będzie dobrze służyć przez długie lata użytkowania, bez konieczności jej wymiany na nową. Ma to bardzo duże znaczenie w trudnych warunkach w jakich często użytkowane są torby medyczne.

Torba medyczna powinna być także bardzo dobrze oznaczona. Musi znaleźć się na niej Krzyż świętego Andrzeja z Eskulapem. Jest to międzynarodowe oznaczenie używane na wszelkiego rodzaju pojazdach, sprzętach i wyposażeniu przeznaczonym do ratowania ludzkiego życia. Dzięki temu w sytuacji awaryjnej nikt nie będzie miał wątpliwości, że to jest właśnie ta torba do której trzeba wtedy sięgnąć, nawet osoby nie zajmujące się ratownictwem na co dzień dobrze znają i rozumieją ten symbol. Akcje ratownicze i udzielanie pomocy mogą następować także w nocy i w słabo oświetlonych miejscach a w szczególności na drogach, dlatego ważną częścią torby medycznej są wszelkie elementy odblaskowe.

O czym lekarz powinien pamiętać przy używaniu torby lekarskiej?

Aby zachować bezpieczeństwo osób postronnych oraz dobrą jakość przechowywanych przedmiotów należy przestrzegać poniższych zasad:

  1. zamykaj zawsze torbę i nie zostawiaj jej bez nadzoru;
  2. wybierz odpowiednią torbę do przechowywania leków (niekiedy potrzebna jest torba chłodząca);
  3. torba powinna być zawsze zamknięta – światło może dezaktywować działanie niektórych leków.