ekologiczny samochód hybrydowy

Oczywiste nieoczywistości w działaniu samochodów hybrydowych

Technologia stop-start – na czym polega?

Pewną sztuczką w zakresie oszczędności paliwa w samochodach hybrydowych jest technologia stop-start. Pozwala ona na wyłączenie silnika benzynowego, gdy samochód stoi, oszczędzając paliwo w ruchu ulicznym. W dzisiejszych czasach konwencjonalne samochody również wykorzystują technologię start-stop, aby oszczędzać paliwo, ale nie jest ona tak wydajna jak jazda hybrydą.

Jak przebiega ładowanie akumulatora w samochodach hybrydowych?

To zależy od rodzaju hybrydy. Większość, w tym seryjnie i hybrydy typu plug-in, wykorzystuje silnik benzynowy do wytwarzania energii elektrycznej i ładowania akumulatora. Hybrydy plug-in mogą również korzystać z sieci elektrycznej. Hybrydy równoległe są inne, ponieważ ładują akumulator tylko poprzez wychwytywanie nadmiaru energii i przekształcanie go w energię elektryczną. Nadmiar energii, który zwykle jest marnowany, gdy samochód pracuje na biegu jałowym lub zwalnia, jest zamiast tego magazynowany w akumulatorze do późniejszego wykorzystania, na przykład podczas hamowania odzyskowego. To „regeneracyjne” ładowanie jest również stosowane w innych samochodach hybrydowych obok silnika benzynowego.

Co to jest hamowanie regeneracyjne w samochodach hybrydowych?

Hamowanie regeneracyjne to metoda odzyskiwania energii traconej podczas hamowania i przechowywania jej jako energii elektrycznej w akumulatorze. Kiedy używasz hamulców w samochodzie, energia kinetyczna wykorzystywana do jazdy do przodu nie jest już potrzebna. Zwykle rozprasza się w postaci ciepła w klockach hamulcowych. Ale technologia hamowania rekuperacyjnego w samochodzie hybrydowym może zamienić go w energię elektryczną.

Działa w następujący sposób: po naciśnięciu pedału przyspieszenia akumulator dostarcza prąd do obracania silnika, który obraca kołami. Kiedy zdejmiesz nogę z gazu lub użyjesz hamulców, proces ten zamienia się w odwrotną stronę. Energia elektryczna do silnika jest odcinana, a koła przekazują swoją energię kinetyczną do silnika, zasadniczo przekształcając go w generator, który przesyła energię elektryczną z powrotem do akumulatora. Hamowanie regeneracyjne nie jest idealne do nagłego zatrzymania, więc wszystkie hybrydy mają również standardowe tarcze cierne, aby szybko zatrzymać samochód.