integracja sensoryczna Białołęka

Rola integracji sensorycznej w rozwoju dziecka

Obecne rodzicielstwo pełne jest zupełnie nowych wyzwań i ślepych uliczek, w których zbłądzić mogą młodzi rodzice. Niezwykle łatwy dostęp do informacji na temat rozwoju dziecka, pozwala go lepiej zrozumieć oraz obrać właściwe praktyki w kontaktach z najmłodszymi. Istnieje jednak również szereg nowych wyzwań stawianych przed rodzicami, z którymi nie musieli się borykać nasi rodzice i dziadkowie.

Integracja sensoryczna

Rozwój dziecka jest nieustającym procesem, któremu rodzice mają ogromny przywilej się przyglądać, podziwiać i czerpać radość z kolejnych milowych osiągnieć. Już od momentu narodzin rozpoczyna się maraton pełen nowych wyzwań i spektakularnych osiągnięć. Nauka ssania, poznawanie ciała przez obserwowanie swoich dłoni, rosnące zainteresowanie otaczającym światem, a z czasem również osiąganie coraz większej mobilności, aby w końcu samodzielnie się obrócić, usiąść, wstać.

Pewnego dnia dziecko postanawia wykonać swój pierwszy krok, a zaraz za nim kolejne. Dla rodziców ten przełomowy moment jest niezwykle ważny. Zazwyczaj staramy się go uwiecznić na filmie i fotografiach. Jednak wraz z każdym z tych ważnych w życiu całej rodziny momentów czujni rodzice wyłapują również sygnały alarmowe. Każdy z nich zazwyczaj wpisują do internetowej wyszukiwarki starając się znaleźć pasującą diagnozę. W sieci jednak trudno o satysfakcjonującą odpowiedź. Wiele trudności dziecka może wynikać z niewłaściwego przetwarzania bodźców, dlatego warto dowiedzieć się dlaczego tak ważna jest integracja sensoryczna (Białołęka).

Zaufaj rodzicielskiej intuicji szukając specjalistycznej terapii

Intuicja rodzicielska z pewnością podpowiada Ci wiele cennych spostrzeżeń, którymi warto podzielić się z pediatrą. To Ty najlepiej znasz swoje dziecko i obserwujesz je w wielu różnorodnych sytuacjach. Nikt tak jak Ty nie ma możliwości, aby przeanalizować proces jego rozwoju. Jednak , gdy zaczynają pojawiać się wątpliwości na temat rozwoju dziecka Internet z pewnością na nie właściwie nie odpowie. Niestety jest też źródłem ogromnego lęku dla młodych rodziców. Po wpisaniu trudności, z jakimi widzisz, że boryka się dziecko nie otrzymasz indywidualnej diagnozy, a jedynie listę potencjalnych dolegliwości bazującej na chwytliwych nagłówkach. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu należy z każdą wątpliwością udać się do zaufanego pediatry, który może uznać je za zasadne i skierować Was do odpowiedniego specjalisty.

Od kilku lat rodzice często słyszą od specjalistów, że trudności, z jakimi boryka się dziecko mogą wynikać z zaburzonej integracji sensorycznej (SI). To pojęcie z pewnością znane jest większości młodych rodziców, jednak zazwyczaj jest zupełną nowością dla dziadków, ponieważ wcześniej nie było popularne w naszym kraju. Integracja sensoryczna polega na właściwym przetwarzaniu bodźców i informacji płynących z otoczenia dziecka oraz doświadczanych przez jego zmysły. Zaburzenia integracji sensorycznej polegają więc na niewłaściwym reagowaniu na odbierane sygnały. Terapia integracji sensorycznej wspiera adaptację właściwego przetwarzania zmysłowego dostarczając nowych bodźców stymulujących zmysły. Polega na pobudzaniu między innymi równowagi, czucia głębokiego, słuchu, czy dotyku.

Jakie zachowania dziecka mogą wskazywać na zaburzoną integrację sensoryczną?

Istnieje cały szereg zachowań wskazujących na niewłaściwe przetwarzanie informacji płynących z otoczenia do dziecka. Często dla rodziców sygnałem alarmowym jest duża nadwrażliwość na bodźce dotykowe. Może objawiać się unikaniem fizycznej bliskości z najbliższymi, co dla rodziców jest wyjątkowo trudne. Dziecko z tym problemem bardzo szybko sygnalizuje również, że przeszkadzają mu szwy wewnętrzne w ubraniach lub drapiące metki. Nie jest skłonne do brudzących zabaw oraz czynności pielęgnacyjnych np. obcinania paznokci lub mycia zębów. Negatywnie będzie również reagowało na intensywne dźwięki. Z kolei zbyt mała wrażliwość na bodźce może objawiać się przez mocny uścisk dziecka, brak reakcji na zadrapania, silnym dociskaniem podczas malowania czy nadmiernym hałasowaniem.