rozetki na rury

Rozetki na rury – który materiał jest najtańszy?

Rozetki na rury są elementem, na który nie zwracamy często uwagi. Tymczasem jednak są to bardzo ważne komponenty, bez których często całe instalacje nie mogłyby działać poprawnie lub wyglądałyby po prostu dość szpetnie. Gama materiałów, z których wykonywane są rozetki, jest naprawdę spora. Który z nich jednak jest najtańszy i czy warto brać go pod uwagę mimo niskiej ceny?

Rozetki na rury – z jakich materiałów są one tworzone?

Jak już wspomniano wyżej, rozetki na rury tworzone są z naprawdę wielu różnych materiałów, które co prawda często są wykorzystywane w konkretnych zadaniach, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by ich funkcjonalność rozszerzyć. Rozetki to dość wdzięczne elementy, dzięki czemu ich zakres zastosowań jest naprawdę spory.

Dla przykładu plastikowe rozetki na rury pełnią najczęściej funkcję typowo użytkową. Przez zastosowanie plastiku czy innych tworzyw sztucznych często nie nadają się zbytnio do wykorzystania ich jako dekoracji, lecz świetnie sprawdzają się one za to, gdy potrzebujemy połączyć ważne rury, na przykład takie prowadzące wodę czy gaz. W takich zastosowaniach rozetki na rury będą świetnym łącznikiem, a przy okazji pozwolą nam one na zakrycie miejsc łączenia.

Jeżeli potrzebujemy użyć rozetek w armaturze łazienkowej czy w kuchni, na przykład przy zlewach lub kranach, świetnie sprawdzą się rozetki ze stali lub chromowane. Świetnie połączą one funkcję techniczną i estetyczną, dodając ładny połysk, maskując odwierty w ścianach lub rurach, a także dzięki błyskowi będą się one naprawdę dobrze prezentować.

Jeżeli zaś zależy nam wyłącznie na dobrym designie, na przykład w momencie, gdy wykańczamy balustradę lub balkon, najlepiej nada się stal nierdzewna lub mosiądz. Będą one wyglądać naprawdę dobrze, przy okazji nie musząc pełnić żadnych funkcji użytkowych.

Rozetki na rury – który materiał jest najtańszy?

Nietrudno się oczywiście domyślić, iż najtańszym materiałem, który wykorzystuje się do produkcji rozetek, jest rzecz jasna plastik. Tani w wytworzeniu, zdolny do łatwego modelowania i całkiem wytrzymały materiał, który jest wybierany przez klientów naprawdę często. Koszt jednej rozetki z plastiku to koszt zaledwie kilku złotych.

Jeżeli zaś chodzi o takie tworzywa, jak stal czy mosiądz, ceny są trochę wyższe i w zależności od wielkości i zastosowania ceny będą się wahać, najczęściej w okolicach kilkunastu złotych.

Czy więc warto stawiać na plastikowe rozetki? Wszystko rozbija się w sposób, w jaki będziemy ich używać. W przypadku rur PCV sprawdzą się one idealnie, lecz jeżeli chcemy z nich zrobić elementy ozdobne, mogą się one jednak nie za dobrze sprawdzać.