Rodzaj dywanu a jego czyszczenie
Dywany zaskakują swoją kolorystyką, puszystym włosiem, a niejednokrotnie także nietypowym kształtem. Czym jeszcze zaskakiwać mogą dywany? Zdolnością do absorbowania brudu. Jako że są takie miłe i miękkie w dotyku, przyciągają nie tylko dorosłych domowników i ich gości, ale także dzieci i zwierzęta. Wówczas niestety dywany narażone są na niechciane plamy, sierść, a nawet resztki jedzenia czy ciastoliny. Jak zabrać się za czyszczenie takiego dywanu?
Pranie dywanu – rodzaje dywanów
Dywany typu shaggy to te, które odznaczają się najwyższym w włosiem, a przez to mogą zgromadzić bardzo dużo brudu schowanego głęboko we włóknach. Warto w takim wypadku wyprać dokładnie dywan, ponieważ zwykłe odkurzanie zapewne nie wystarczy. Aby pozbyć się roztoczy, kurzu i innych rzeczy z zakamarków dywanu, najpierw należy go porządnie wytrzepać, później zamoczyć w wodzie, w celu zmiękczenia włókien i wypłukania pozostałych resztek brudu. Tak przygotowany dywan można poddać praniu w wodzie z detergentem. Ostatnie płukanie pozwoli pozbyć się chemii, a mocne wirowanie – nadmiaru wody. Na końcu wystarczy już tylko wysuszyć dywan. Bez porządnego wirowania dywan musiałby długo schnąć, a przez to nieuniknione byłoby ryzyko rozpoczęcia gnicia materiału. Nie to przecież jest celem prania dywanu.
Dywany z prawdziwej wełny, podobnie jak wyżej wymienione dywany typu shaggy, są wrażliwe na wysoką temperaturę. Tu właśnie, oprócz delikatnego płynu, rolę odgrywa temperatura wody zbliżona do temperatury powietrza. Aby pranie mogło być skuteczne, lepiej zatem takie dywany zanieść do pralni dywanów (można także wybrać usługę door-to-door i nie martwić się o transport dywanu, ponieważ zapewni go pralnia).
Dywany polipropylenowe, akrylowe czy poliamidowe, a także pozostałe dywany z innych włókien także potrzebują specjalnego traktowania podczas prania. Takie dywany można co prawda śmielej trzeć i używać do ich prania wody o wysokiej temperaturze, jednak dobór odpowiedniego detergentu nie jest taki oczywisty. Mając wątpliwości, lepiej pozostawić pranie swojego ulubionego dywanu fachowcom.
Pranie dywanów na wskroś
Pranie dywanu jest najskuteczniejsze wtedy, gdy do procesu używa się odpowiednio dużej ilości wody. Tak więc dywany prane w głębokiej kąpieli mogą być doprane z o wiele większą skutecznością, niż te prane ręcznie, „na sucho”. Pranie dywanów na wskroś to także jedyne rozwiązanie dla alergików, którzy są szczególnie wrażliwi na kontakt z chemią oraz roztoczami, ponieważ tylko dokładne wypłukanie detergentu pozwoli uniknąć szybkiego ponownego zabrudzenia dywanu i przylepiania się do niego kurzu.