Czyszczenie lamp samochodowych – jak zrobić to samemu?
Reflektory samochodowe są niezwykle ważnym elementem wyposażenia pojazdu – zwłaszcza takie, które działają i świecą w prawidłowy sposób. Są pomocne nie tylko podczas jazdy nocnej, ale także w dzień, gdy nie raz panują trudne warunki atmosferyczne.
Czyszczenie lamp samochodowych nie ogranicza się tylko do przetarcia ich mokrą szmatką. W zależności od tego, w jakim stanie są reflektory twojego samochodu, konieczne może okazać się oddanie pojazdu do firmy prowadzącej profesjonalne usługi czyszczenia lamp samochodowych, np. takiej jak ta: https://pvlpolska.com.pl/regeneracja-reflektorow.html Jeśli jednak chcesz spróbować wyczyścić reflektory we własnym zakresie, ten artykuł może być dla ciebie pomocny.
Dlaczego czyste reflektory samochodowe są takie ważne?
Lampy samochodowe wykonane z plastiku są podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywny wpływ zmieniających się warunków atmosferycznych. Gdy podróżujemy, w reflektory samochodowe uderzają różne owady, na autostradach nie raz uderzy w nie drobny kamień, przez co powstaje wiele rys, a z kolei promieniowanie słoneczne powoduje matowienie powierzchni reflektorów. Dlatego czyszczenie lamp samochodowych jest takie ważne, by jak najdłużej utrzymać je w dobrym stanie.
Parowanie lamp samochodowych
Oprócz zużycia zewnętrznego, reflektory samochodowe mogą również parować, także na skutek uszkodzeń mechanicznych. To oznacza, że do wnętrza reflektora dostaje się wilgoć. Może być to także spowodowane zabrudzeniami, które powstały po wewnętrznej stronie reflektorów lub zapchanymi odpowietrznikami. Niewykluczone także, że klosz lampy jest po prostu nieszczelny. Częste czyszczenie lamp samochodowych pozwala wychwycić wszelkie uszkodzenia na wczesnym etapie ich powstania.
Czyszczenie lamp samochodowych to większe bezpieczeństwo
Czyste lampy samochodowe to pozytywna wizytówka kierowcy pojazdu, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Aby utrzymać czystość reflektorów, wcale nie trzeba stosować drogich i trudno dostępnych środków do ich czyszczenia. Wystarczy nawet płyn do mycia naczyń i trochę ciepłej wody. Jeśli będziemy regularnie przeprowadzać czyszczenie lamp samochodowych, odwdzięczą nam się one mniejszą awaryjnością.
Czyszczenie lamp samochodowych – co będzie ci potrzebne?
Zanim zabierzesz się za czyszczenie lamp samochodowych, przygotuj niezbędne akcesoria oraz zorientuj się w kilku ważnych kwestiach:
- przygotuj ubranie robocze oraz rękawice (najlepiej gumowe),
- sprawdź działanie wszystkich żarówek w lampie,
- sprawdź ewentualne uszkodzenia wewnętrznych części reflektora,
- jeśli jesteś posiadaczem szklanych reflektorów, czyszczenie lamp samochodowych zostaw profesjonalistom.
Czyszczenie lamp samochodowych krok po kroku
- Krok 1 – Przetrzyj reflektory wilgotną szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Zetrzyj ślady błota, przyklejone resztki owadów. Wyczyszczenie lamp z brudu pozwoli ci ocenić ich ewentualne mechaniczne uszkodzenia.
- Krok 2 – Użyj taśmy ochronnej do zabezpieczenia krawędzi reflektorów. Jeśli chcesz wyczyścić je po demontażu, poproś o odkręcenie ich profesjonalnego mechanika. Dzięki temu unikniesz ewentualnych dodatkowych uszkodzeń.
- Krok 3 – Plastikową powierzchnię lamp możesz przeszlifować. Pozwoli to usunąć żółty nalot z reflektorów. Użyj szorstkiego arkusza papieru ściernego, po czym zmień jego ziarnistość na tę o większej wartości. Niech nie przeraża cię pierwszy widok, podczas polerowania drobnym papierem wszelkie pozorne zadrapania znikną.
- Krok 4 – Zastosuj środek do polerowania plastiku, aby nadać reflektorom świeży wygląd i połysk.
- Krok 5 – Czyszczenie lamp samochodowych zakończ zabezpieczeniem powierzchni reflektorów. Do tego celu zastosuj substancję uszczelniającą albo wosk, który będzie warstwą ochronną, wystarczającą na kilka tygodni. Środek zabezpieczający zastosuj zgodnie z załączoną instrukcją obsługi.