Czy czyszczenie DPF to obowiązek każdego posiadacza samochodu z silnikiem diesla?

W odróżnieniu od silników benzynowych, te napędzane olejem napędowym posiadają specjalne filtry cząstek stałych, których zadaniem jest blokowanie przedostawania się szkodliwych substancji do środowiska. Często jednak są to elementy, które stanowią spory problem działania samochodu, dlatego warto wiedzieć jak z nimi postępować, aby nie doprowadziły do poważniejszej awarii naszego auta.

Czymś, o czym zbyt często zdarza się nam zapominać w przypadku naszym samochodów z silnikiem diesla, to czyszczenie DPF https://dpf-warszawa.pl/ którego zadaniem jest separowanie szkodliwych dla środowiska substancji. Mowa tutaj o części samochodowej, która wymaga specjalnego traktowania, o którym być może nie mamy wiedzy, lub też po prostu zdarza się nam zapomnieć. Jest to jednak o tyle istotna kwestia iż zawsze` powinniśmy mieć ją na względzie, jeśli zależy nam na prawidłowym działaniu naszego samochodu oraz zdrowym środowisku.

Wymiana filtra na nowy

Konieczność założenia nowego filtra, to tak naprawdę już ostateczność. W większości przypadków mamy możliwość jakiejś alternatywy, jednak kiedy nasz DPF będzie zapchany na tyle, że jego pełna regeneracja nie będzie możliwa, wówczas obowiązkiem okaże się zakup nowego. Z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla właściciela samochodu, ponieważ będzie to oznaczało dość spory wydatek. W przypadku niektórych modeli aut, sięgający nawet kilku tysięcy złotych.

Wszystko jasno wskazuje nam, że filtr cząstek stałych to element, o który powinniśmy szczególnie zadbać. Oczywiście możemy kompletnie się go pozbyć, jednak takie praktyki są surowo karane, dlatego z pełnym przekonaniem – nie opłaca się nawet ryzykować. Dobry mechanik, powinien sprawnie poradzić sobie z założeniem nowego filtra, jednak jak już zostało wspomniane, lepiej nie doprowadzić do stanu, kiedy jest to konieczne.

Wypalanie, regeneracja i czyszczenie – jakie mamy możliwości w przypadku filtrów cząstek stałych?

Kiedy nasz komputer pokładowy powiadomi nas o tym, iż konieczne jest podjęcie czynności związanej z filtrem DPF, oznacza to, że właśnie rozpoczął się automatyczny proces wypalania, bądź wymaga on czyszczenia serwisowego. Jeśli mowa o tej pierwszej sytuacji, pod żadnym pozorem nie gaśmy silnika, ponieważ przerwanie procesu to bardzo zły pomysł i może spowodować, że filtr zapcha się na dobre. Najlepiej w takiej sytuacji wyjechać w nieco dłuższą trasę, pozwalając na to, aby auto utrzymywało dość wysokie obroty silnika. Pozwala to na szybkie i bezpieczne wypalenie sadzy pozostałej w filtrze.

Niekiedy może okazać się, że taki proces nie będzie skuteczny, a wówczas będziemy musieli udać się do profesjonalnego serwisu, który świadczy usługi serwisowego wypalania DPF. Polega to na kontrolowanym wprowadzeniu samochodu w warunki, które wymuszają cały proces. Jest to bezpieczne oraz skuteczne, natomiast oczywiste jest, że lepiej jeśli uda się nam to zrobić samodzielnie.

Jeśli i to okaże się niemożliwe, wówczas przychodzi kolej na skorzystanie z profesjonalnej usługi czyszczenia DPF, która polega na wymontowaniu filtra, a kolejno poddania go szeregowi procesów, których celem jest oczyszczenie go z sadzy oraz innych zalegających substancji. Wykorzystywane są do tego specjalistyczne narzędzia, a także preparaty, dlatego wymagane jest, aby realizowane było to przez profesjonalistów.

Co prawda, mamy możliwość zakupu pewnych produktów, które mają zabezpieczyć nasz samochód przed zapychaniem się filtra DPF, jednak ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy aby na pewno są one w stu procentach skuteczne.

Aktualnie, funkcjonuje wiele akcji typu STOP SMOG, których celem jest powstrzymanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, dlatego pamiętajmy o tym, aby nasz filtr cząstek stałych był zawsze w dobrej kondycji. Jeśli mamy wątpliwości co do działania DPF w naszym aucie, warto odwiedzić najbliższy serwis i skonsultować tę kwestię z mechanikiem. Zapchany filtr, może negatywnie wpływać na działanie innych podzespołów.