Abonament samochody – kto i dlaczego, powinien skorzystać z tej metody finansowania samochodów?

Dynamika prowadzonego przez nas życia, niejednokrotnie zmusza nas do stosowania skrótów, a takim niewątpliwie jest wykorzystanie samochodu. Ciężko wyobrazić już sobie normalne funkcjonowanie bez ich użycia, ponieważ pojawiają się one prawie, że w każdej jego sferze. Dojeżdżamy do pracy, odwozimy dzieci do szkoły, robimy duże zakupy w hipermarketach, gdzie pakujemy całe bagażniki żywności, a raz na jakiś czas wyjeżdżamy na urlop całą rodziną poza miasto. Co gdyby nie samochody?

Dziś, praktycznie w każdej rodzinie obecny jest przynajmniej jeden samochód. Niektóre z nich, potrzebują nawet dwóch pojazdów, jednak utrzymanie ich, serwisowanie oraz tankowanie jest niebywale drogie. Pozyskanie nowego auta prosto z salony to koszt, rzędu przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego większość z nas musi wybierać na rynku samochodów używanych lub korzystać z rozwiązań alternatywnych. Jednym z nich jest chociażby abonament samochody. To coś pokroju wynajmy długoterminowego oraz leasingu, jednak widnieją tutaj pewne różnice, o których warto pamiętać. Dlaczego jest to opcja, którą powinniśmy wziąć pod uwagę?

Atrakcyjne koszty finansowania  

Należy zacząć od tego, że sam abonament nie kojarzy się nam w pierwszej kolejności z samochodami. To forma finansowania znana raczej z usług telefonii komórkowej, jednak i w przypadku aut ma ona swoje zastosowanie. Po prostu wybieramy konkretny samochód i w ramach comiesięcznych rat abonamentowych, opłacamy jego użytkowanie.

Nie stajemy się właścicielami owego pojazdu, a wyłącznie jego użytkownikami. Niektórzy mogliby uznać, że to problem, natomiast spora część osób zdaje sobie sprawę z tego, że mamy w tym przypadku do czynienia z wieloma obowiązkami, z jakimi musi borykać się właściciel, dlatego współcześnie, nie przykładamy tak duże wagi do faktu własności. Najważniejszą zaletą jest jednak to, że relatywnie niskim kosztem, możemy wejść w posiadanie zupełnie nowego samochodu. W odróżnieniu od innych popularnych sposobów, minimalizowany tutaj jest koszt jednorazowy, przez co nowym samochodem może jeździć prawie każdy.

Wygoda i duże możliwości dla kierowcy

Wybieramy taki model, jaki nam odpowiada i to z takim wyposażeniem, jakiego będziemy potrzebować. Wszystko to oczywiście wpływa na cenę, jednak i tak nie powinno stanowić to większego problemu. Należy nadmienić, że będziemy zwolnieni z wielu obowiązków, które musielibyśmy wykonywać, gdybyśmy to my byli właścicielami pojazdu. Wszystko bierze na siebie firma finansująca, a mowa tutaj m.in. o ubezpieczeniu, regularnej wymianie ogumienia, płynów oraz części eksploatacyjnych, systematycznym serwisowaniu, przeglądach technicznych, drobnych naprawach, a w przypadku poważniejszych awarii, o podstawieniu samochodu zastępczego.

Jedyne o czym powinniśmy pamiętać to fakt, aby auto było zawsze zatankowane, a także zachowane w zadowalającym stanie, aż do momentu, kiedy będziemy musieli je oddać firmie finansującej po zakończeniu obowiązywania umowy. Bardzo istotne jest też to, aby trzymać się ustalonego limitu kilometrów. Jest to kwestia, która załatwiana jest zwykle na etapie ustalania warunków i podpisywania umowy, dlatego pamiętajmy o to, aby zadbać o ten element. Jeśli nie planujemy zbyt dużo podróżować, w zupełności wystarczy, jeśli będzie to klasyczne dziesięć tysięcy kilometrów w skali roku. Może jednak zdarzyć się, że naszym samochodem będziemy często wyjeżdżać poza miasto, a wówczas tzw. Kilometrówkę z pewnością opłaca się poszerzyć o dodatkowe wartości. Jest to o tyle istotne, gdyż przekroczenie limitu kilometrów bywa bardzo kosztowne dla abonenta. Może okazać się, że za każdy kilometr przejechany ponad limit, będziemy zobowiązani dopłacić określoną kwotę. Jak łatwo się domyślić, będzie to znacznie droższe niż decyzja o poszerzonym limicie kilometrów. Kiedy okres finansowania dobiegnie końca, będziemy mieli możliwość, aby zdecydować się na kolejny samochód. Oznacza to, że przed nami możliwość sprawdzenia kolejnego modelu.