Jak skutecznie szukać pracy i dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Pandemia koronawirusa oczywiście sporo namieszała na światowym rynku pracy, a przez to niektóre branże nie wyglądają już jak chociażby w przed dzień rozprzestrzenienia się groźnego wirusa. Jak odnaleźć się w momencie, kiedy pracy jest mniej, konieczne jest przebranżowienie się lub udanie się na rozmowę rekrutacyjną, w sytuacji gdy ostatnie tego typu spotkanie odbyliśmy lata temu? Odpowiedzi na te pytania, jak łatwo się domyślić wcale nie są oczywiste i warto tutaj mieć na uwadze wiele zmiennych, zanim podejmiemy jakiekolwiek daleko idące opinie.

Nie każdy jest doskonale zorientowany na rynku pracy, a czasami potrzeba sporo czasu, aby dobrze przygotować się do poszukiwania nowych wyzwań w swojej karierze zawodowej. Zanim w ogóle podejmiemy się tego zadania, warto w pierwszej kolejności poznać praktyczne wskazówki, co nam może w tym procesie wydatnie pomóc. Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że to jak wypadniemy na rozmowie rekrutacyjnej, często jest o wiele ważniejsze niż nadesłane przez nas CV, czy też inne elementy.

Dobre CV to podstawa

Nikt nie zaprosi nas do procesu rekrutacji, jeśli nie wypadniemy dobrze pod kątem naszych umiejętności, wykształcenia oraz doświadczenia. Jak prawidłowo zaprezentować każdy z tych elementów? Najlepiej jeśli umieścimy je w odpowiednio przygotowanym CV. Najlepiej, jeśli nie będziemy wysłać go w otwartym dokumencie, gdyż może to generować liczne problemy edycyjne z plikiem. Zaleca się zatem, aby nadsyłać CV w formacie pdf. W sieci będziemy mogli odnaleźć ogromną liczbę ciekawych i przydatnych kreatorów CV, gdzie wybierzemy odpowiadający nam szablon, po czym będziemy mogli wygodni uzupełnić go istotnymi danymi.

Dokument tego typu wykonany i sporządzony z dbałością, będzie dobrze o nas świadczył. Na pierwszy rzut oka, będzie oddawał nasze poczucie estetyki, dbałość o szczegóły oraz szereg innych cech, a dopiero w dalszej kolejności będzie to doświadczenie oraz umiejętności.

Może się zdarzyć, że kiepskie CV, rekruter otworzy i wyłączy je zaraz po kilku sekundach. W ogóle nie będzie zainteresowany tym, aby zaprosić taką osobę na rozmowę, a zatem jest to już dyskwalifikacja na samym początku. Łatwo dostrzec, że świetnie przygotowane CV to szansa, na wywarcie dobrego pierwszego wrażenia, bez którego nie mamy nawet szansy na to, aby przejść do kolejnych etapów rekrutacji, a co dopiero by liczyć na zatrudnienie.

Wysyłaj ogłoszenia w odpowiednie miejsca

Dobrze, jeśli uda się nam odnaleźć jak najwięcej interesujących nas ogłoszeń. Z drugiej strony, nie wysyłajmy dokumentów gdzie tylko popadnie. Jeśli doskonale czujemy się w handlu i w tym kierunku posiadamy doświadczenie oraz wykształcenie, nie możemy oczekiwać tego, że odpowiedzi na nasze zgłoszenia na stanowiska z branży kreatywnej okażą się pozytywne.

Oczywiście na rynku pracy będziemy obserwować różne okresy – nasilonych rekrutacji, a także te „martwe”, kiedy ofert będzie jak na lekarstwo. Musimy mieć świadomość tego, że nie tylko firmy, które aktualnie prowadzą działania rekrutacyjne, będą w stanie zapewnić nam zatrudnienie. Jeśli znamy zatem firmy, w których chcielibyśmy pracować, a przy tym wiemy, jak odnaleźć kontakt do osób odpowiedzialnych z HR, po prostu wyślijmy tam swoje CV i list motywacyjny.

Skoro już o liście motywacyjnym mowa – nie bójmy się go napisać. W niektórych przypadkach, faktycznie nie będzie on wzięty pod uwagę, jednak spersonalizowany dokument tego typu, może naprawdę podnieść nasze szansę, gdyż zaimponujemy w ten sposób potencjalnemu pracodawcy.

Przed rozmową rekrutacyjną

Jeśli już zostaniemy zaproszeni na rozmowę o prace w konkretnej firmie, czas odpowiednio przygotować się na rozmowę z rekruterem oraz przyszłym szefem. Tak naprawdę, nigdy nie mamy pewności co do tego, jakie pytania zostaną nam zadane, jednak i tak powinniśmy poczynić pewne kroki, aby podczas samej rozmowy sprawiać wrażenie osób, które przygotowały się na to spotkanie. Z pewnością, warto dowiedzieć się jak najwięcej o firmie do której aplikujemy. Podstawowe informacje na temat oferty, historii i działań będą doskonałą okazją, aby zaimponować rekruterom.