Projektor krótkoogniskowy – jak wybrać ten właściwy model?

Domowe kino to marzenie wielu z nas, natomiast lepszym rozwiązaniem niż duży telewizor, będzie z pewnością projektor krótkoogniskowy. To właśnie taki rzutnik najlepiej sprawdzi się, jeśli zależy nam na oglądaniu filmów i seriali na ekranie dużego rozmiaru, a jednocześnie w obrazie wysokiej jakości. Mowa tu o projektorach, które idealnie nadają się do domowych warunków, jednak sprawdzą się również w biurze.

Projektor krótkoogniskowy, czyli właściwie jaki?

Projektor krótkoogniskowy https://abcprezentacji.pl/Projektory-krotkoogniskowe-BenQ-Epson-i-Sanyo-a176.html, jak z resztą każdy inny, emituje wiązkę światła, która pada na ścianę bądź specjalnie dedykowany temu ekran, po czym otrzymujemy obraz. Największą zaletą takiego rzutnika jest fakt, że można go ustawić bardzo blisko ekranu, na którym planowana jest projekcja filmu lub prezentacji.

Mowa tu o odległości od 1 do 1,5 metra, przy czym uzyskiwany obraz będzie miał wysoką jakość. Tym samym, projektor tego typu będzie doskonały dla biura, gdzie wykorzystywane są ogromne sale, aby wyświetlać prezentacje, a także zastąpimy też przy jego pomocy największy telewizor, jaki dostępny jest w ofertach sklepów. Jako, że jego gabaryty są stosunkowo niewielkie, nie będzie najmniejszego problemu, aby przenieść go w inne miejsce, aby skorzystać z niego tam, gdzie tylko zechcemy.

Jakie elementy wziąć pod uwagę wybierając taki projektor?

Podczas wyboru projektora krótkoogniskowego, należy mieć na względzie pewne parametry. Na pewno ważna będzie rozdzielczość obrazu. Jeśli ma to być docelowo sprzęt do kina domowego, najlepiej jeśli będzie to projektor przynajmniej Full HD, tym samym obraz będzie dostatecznie ostry oraz wyraźny. Nie bez znaczenia okazuje się być także jasność, którą określamy w lumenach. Pamiętajmy, że wysoka wartość tego parametru oznacza, że urządzenie jest lepiej dostosowane do pracy w jasnych pomieszczeniach, jak chociażby sale lub aule biurowe.

W przypadku urządzeń do kina domowego, projektor powinien posiadać jasność od 1500 do 2500 lumenów. Dla biura z kolei, priorytetem okaże się możliwość łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Znaczącym aspektem jest także technologia z jakiej owy projektor korzysta podczas wyświetlania obrazu. Zwykle jest to DLP i LCD. Na rynku spotkamy także urządzenia z technologią LCOS, natomiast ich cena jest niewspółmierne wysoka, dlatego brakuje im szerokiego grona zwolenników.

Urządzenia DLP cechuje wysoka jakość obrazu oraz świetny kontrast. To także doskonale odwzorowana czerń i małe gabaryty, jednak ich cena w porównaniu do LCD jest o wiele wyższa, a przy tym podczas dynamicznych scen istnieje ryzyko pojawienia się efektu tęczy. Projektory krótkoogniskowe LCD, posiadają dobre odwzorowanie kolorów, wysoki kontrast i jasność. Nie brakuje w ich wypadku też wad, ponieważ są większe oraz cięższe, a niektóre egzemplarza mogą posiadać martwe piksele i nie tak dobrze oddają one czerń.

Montaż projektora krótkoogniskowego – jak i gdzie tego dokonać?

Prawidłowy montaż projektora tego typu, często zaczyna się od doboru odpowiedniej wysokości, a zwykle jest to wysoko pod sufitem. Między nim, a ekranem, który służy nam do wyświetlania obrazu, musi być zachowana odpowiednia odległość. Odstęp, zawsze podawany jest w specyfikacji technicznej konkretnego urządzenia. Istotne jest, aby do projektora doprowadzone było zasilanie, a także by możliwe było podłączenie głośników. Wybierając swoje kino domowe, pamiętajmy o tym, że powinno być ono w pomieszczeniu dobrze zaciemnionym, by jakość obrazu mogła być jak najwyższa.

Projektor krótkoogniskowy – jaki do domu, a jaki do biura?

To, na jaki postawimy sprzęt, powinno w głównej mierze warunkować to, gdzie będzie ona przez nas użytkowany. Łatwo dojść do wniosku, że urządzenia, które używane będą w domu i tylko w jednym pomieszczeniu, mogą być nieco cięższe, a zatem nie nie muszą być tak mobilne, jak w przypadku tych, które stosowane są w biznesie. Wówczas, o wiele lepszym wyjściem jest lekki i poręczny rzutnik, który można w każdej chwili przenieść, łatwo ustawić i zacząć użytkować w zupełnie innym pomieszczeniu i w nowych warunkach oświetleniowych.