cięcie plexi

Docinanie plexi – lepiej powierz to fachowcom

W ostatnich latach doceniliśmy tworzywa o estetycznym wyglądzie łatwo poddające się myciu i dezynfekcji. Szybko rozprzestrzeniający się wirus wymusił na sprzedawcach konieczność odgrodzenia się od klientów. W sklepach pojawiły się osłony z plexi skutecznie chroniące przed niebezpieczeństwem. Ten popularny materiał posiada jednak wszechstronne zastosowanie, a jak prawidłowo należy go dociąć?

Wielu klientów zainteresowanych elementami z tego materiału zastanawia się, czym ciąć plexi w domu. Należy pamiętać, że najbardziej efektowny wygląd osiągniemy korzystając z usług profesjonalnej firmy zajmującej się przetwarzaniem tego tworzywa. Szkło akrylowe, bo taka jest prawidłowa nazwa plexi to niezawodne tworzywo o wszechstronnym zastosowaniu. Pozwala na stworzenie efektownych standów reklamowych, podświetlanych ścianek działowych lub, tak dobrze nam znanych, przezroczystych pojemników na ciastka i inne słodycze prezentowane klientom cukierni. A to jedynie jedne z najbardziej popularnych zastosowań tego materiału! Poznaj pełną ofertę na stronie https://www.stanplex.pl/.

Płyta plexi jest twardym materiałem o wysokiej przezroczystości. Świetnie sprawdza się w miejscach o dużym nasłonecznieniu, ponieważ jest odporna na szkodliwe działanie promieni UV i nie żółknie. Pozwala na szerokie zastosowanie w wielu branżach, ponieważ jego obróbka jest stosunkowo prosta. To tworzywo łatwo poddaje się recyklingowi, co niewątpliwie przemawia na jego korzyść.

Czym ciąć plexi w domu?

Cięcie plexi w domowych warunkach wydaje się stosunkowo proste. Na forach internetowych znajdziesz wiele informacji, jak skutecznie przyciąć małe fragmenty płyt z plexi nożem termicznym. Ten sposób jednak rzadko się sprawdza, a niestety często wiąże się z uszkodzeniem narzędzia. Zastosowanie ręcznego brzeszczota też wydaje się być dobrym rozwiązaniem, jednak nieprawidłowe dobranie zębów sprawi, że płyta z plexi przy krawędziach będzie poszarpana lub ulegnie złamaniu. Użycie wyrzynarki do tworzyw sztucznych może okazać się skutecznym sposobem docięcia plexi, jednak rzadko kto posiada to specjalistyczne narzędzie w swoim domu.

Cięcie plexi nożem do tapet nie jest najlepszym rozwiązaniem, chociaż wielu internetowych ekspertów może radzić inaczej. To narzędzie przeznaczone jest do cięcia miękkiego materiału i łatwo ulega złamaniu w kontakcie z twardą krawędzią płyty z plexi. Nie mając doświadczenia z obróbką tego materiału szybko możemy go zniszczyć, co może wiązać się z koniecznością zakupienia nowej płyty. Istnieje również wysokie ryzyko urazu. Przed przystąpieniem do próby cięcia szkła akrylowego w domowych warunkach pamiętaj, by założyć rękawice ochronne i ostrożnie operować ostrzem.

Jakie urządzenie do cięcia plexi wybrać?

Posiadacze standardowych wyrzynarek mogą spróbować dociąć nią plexi do pożądanego rozmiaru. Podczas tego działania warto pamiętać, aby urządzenie działało na pierwszym lub drugim biegu. Wyższe obroty nie są pożądane podczas obróbki tworzyw sztucznych, ponieważ wiążąca się z nimi wysoka temperatura może utrudnić proces cięcia.

Wiele osób decyduje się na zastosowanie popularnego narzędzia, obecnego w prawie każdej skrzynce majsterkowicza. Piłka włosowa, bo o niej mowa, może umożliwić obróbkę cienkiej płyty. Wymaga jednak sporego doświadczenia i posiadania wprawy w obsłudze tego sprzętu. Docięcie plexi tym narzędziem może nie pozostawić idealnie gładkiej krawędzi, warto przeszlifować ją dodatkowo papierem ściernym.

Bez względu na to, jakie urządzenie do cięcia plexi wybierzemy musimy pamiętać, że ten materiał można niezwykle łatwo zarysować. Podczas podejmowania się tego zadania warto zadbać, aby zabezpieczyć płytę z plexi, by nie naruszyć jej gładkiej powierzchni. Wymaga również odpowiedniego ułożenia, by w kontakcie z pracującym narzędziem nie drgała i nie wyginała się. Niestety jest to spore utrudnienie mogące uniemożliwić precyzyjne docięcie materiału.