Filtry do ciągników – czym są i do czego służą?
Filtry pełnią bardzo ważną rolę w pojazdach mechanicznych i bez nich miałyby one bardzo utrudnione warunki działania. Mowa tu szczególnie o ciągnikach rolniczych, które są poddawane naprawdę sporym obciążeniom i pracują w trudnych warunkach. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiednich filtrów do ciągnika, tak aby mógł on pracować jak najdłużej.
Czym są filtry do ciągników i jaką rolę pełnią?
Filtr jest to specjalna warstwa lub błona, która pełni niezwykle ważną rolę w pojazdach mechanicznych. Został on zaprojektowany tak, by przepuszczać tylko niektóre substancje, a te niepożądane zatrzymywać na swojej powierzchni. Z tego powodu filtry to bardzo ważna, lecz niekonieczne droga część wykorzystywana w pojazdach mechanicznych takich jak samochody, czy ciągniki rolnicze właśnie. Filtry do ciągników pozwalają tym maszynom na wykonywanie ciężkiej pracy pod sporymi obciążeniami w naprawdę trudnych warunkach, które są normą dla maszyn rolniczych.
Ciągniki rolnicze regularnie pokonują spore odległości po polach i w ich okolicy, gdzie warunki są dalekie od idealnych. Kurz, pyły i inne cząstki pochodzące z zasadzonych roślin, czy też pozostawione na ziemi po ich skoszeniu sprawiają, że bez filtrów silnik spalinowy mógłby po prostu ulec uszkodzeniu. Dlatego w ciągnikach spotkamy kilka bardzo ważnych filtrów.
Podstawowym filtrem do ciągników z silnikami spalinowymi jest oczywiście filtr paliwa. Pozwala on na filtrację benzyny lub oleju napędowego tak, by zatrzymać wszelkie zanieczyszczenia i wytrącić zawartą w nich wodę, dzięki czemu do komory spalania trafia jak najczystsze paliwo, które pozwala temu silnikowi na równą pracę. Znacznie bardziej skomplikowane są filtry przeznaczone do oleju napędowego, gdyż to paliwo ma tendencję do wytrącania parafiny w niskich temperaturach, a także często jest bardziej zanieczyszczone.
Istotną rolę w kwestii pracy silnika pełni także filtr powietrza. Dostępne są tu filtry zewnętrzne lub wewnętrzne oraz suche bądź mokre. Suche filtry to te znane z samochodów osobowych, w których funkcję filtrującą pełni specjalny materiał. W filtrach mokrych z kolei działa olej. Dzięki filtrowi powietrza do komory spalania trafia czyste powietrze bez pyłów i zanieczyszczeń w nim nagromadzonych.
Nie można zapominać także o filtrze oleju oraz filtrze hydraulicznym. Ten pierwszy czyści olej znajdujący się w układzie smarującym i sprawia, że jest on czysty, a takie zanieczyszczenia nie trafiają w żaden sposób do paliwa, co mogłoby doprowadzić do awarii silnika. Filtry hydrauliczne z kolei oczyszczają ciecz roboczą ze związków chemicznych, wody oraz produktów utleniania i są wykorzystywane przy skrzyniach biegów oraz systemach wspomagania, które działają przy użyciu oleju.