Jak wybrać odpowiedni projektor LED do swojego domu?
Nie ma wątpliwości, że projektor może okazać się doskonałą alternatywą dla telewizora. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni model, który okaże się najlepszy w warunkach domowych.
Wybór projektora do domu – na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę?
Wybierając projektor LED np. tutaj https://abcprezentacji.pl/Projektory-multimedialne-k10/c/Technologia/LED dla użytku domowego, warto postawić na odpowiednią specyfikację techniczną, a w drugiej kolejności sugerować się ceną. Pewien przedział cenowy może bowiem zawierać różne urządzenia, gdzie część z nich oprócz atrakcyjnego wyglądu nie jest w stanie zaoferować zbyt wiele funkcji, które mogą po pewnym czasie okazać się przydatnymi. Tak naprawdę kwestia ceny w przypadku domowego projektora pełni istotną rolę w dwóch sytuacjach. Kiedy mowa o stosunku jakości sprzętu do kosztów eksploatacji, a także częstotliwości korzystania ze sprzętu.
Podejmując się wyboru projektora LED, warto mieć na uwadze kilka ważnych aspektów. Dzięki temu, szybciej rozróżnimy to, które modele są godne naszej uwagi, a z jakich powinniśmy jednak zrezygnować.
Projektory LED, a kwestia rozdzielczości
Rozdzielczość w dużym stopniu przekłada się na to, jaka jest wygoda naszych seansów. Mimo tego, że nie jest problemem zakupić rzutnik 4k, cena takiego urządzenia może okazać się bardzo wysoka. W zdecydowanej większości, klienci sięgają po projektory Full HD, dzięki którym uzyskiwana jest swojego rodzaju równowaga, pomiędzy obrazem wysokiej jakości, a przystępną ceną. Jeżeli chodzi o popularne rozdzielczości ekranów w projektorach, znajdziemy ich przynajmniej kilka, jednak zaleca się te, które umożliwiają wyświetlanie obrazu, przynajmniej 1920×1200 pikseli.
Głośność pracy projektora LED
To naturalne, że projektor po pewnym czasie użytkowania zacznie się nagrzewać. W związku z tym, nie obędzie się bez obecności systemu chłodzącego, który zabezpieczy rzutnik przed przegrzaniem. Duże wentylatory obracają się wolnej, a przy tym mogą mniej hałasować. Warto wybierać zatem takie projektory, ponieważ wpłynie to mocno na komfort użytkowania.
Co warto wiedzieć w kwestii formatu obrazu?
Każdy projektor, generuje obraz o konkretnych proporcjach. Jeżeli mowa o zastosowaniu sprzętu w biznesie lub w edukacji, wybiera się projektory 4:3. W przypadku domowych warunków, należy mieć na uwadze to, że oglądać będziemy głównie filmy oraz seriale, dlatego najlepsze okażą się wersje panoramiczne. W związku z tym, najlepszym wyborem będzie 16:9 lub 16:10.
Jak ważny jest kontrast?
Kontrast to czynnik, którego istota zależna będzie od tego, w jakich warunkach użytkowany będzie nasz projektor. Sprzęt do kina domowego, który będzie używany głównie w ciemności, powinien posiadać jak najwyższy indeks kontrastu. Jeżeli mowa o pomieszczeniach o słabym oświetleniu, parametr ten nie będzie odgrywał ważnej roli.
Elementy dodatkowe
W wielu przypadkach można pozwolić sobie na brak dodatkowych elementów, jednak ich obecność bardzo często wpływ pozytywnie na funkcjonalność. Cenione na pewno jest wbudowany moduł WiFi. Co więcej, nie jest to coś, co posiadają jedynie drogie projektory. Dzięki łączności tego temu, możemy znacząco ograniczyć liczbę kabli, które podpięte są do naszego sprzętu. Na pewno praktyczne jest też wbudowane złącze HDMI oraz czytnik USB, dzięki któremu możliwe jest oglądanie zdjęć i filmów prosto z podłączonego do projektora pendrive’a.
Nagłośnienie oraz regulacja
Większość modeli projektorów posiada głośniki mono, aczkolwiek w przypadku, kiedy nie planujemy podłączać kina domowego do swojego rzutnika, o wiele lepszym wyborem okażą się modele stereo.
Pamiętajmy, że prawidłowe ustawienie projektora to podstawa, aby seanse gwarantowały nam pełną wygodę i przyjemność. Aby tego dokonać, warto by projektor miał możliwość regulacji obrazu, ale też korektę zniekształceń trapezowych. Pozwala to na ustawienie sprzętu chociażby z boku ekranu bądź ściany. Na pewno przydatna będzie ta opcja dla tych, którzy dysponują dość małym pomieszczeniem do projekcji.