Tuba szalunkowa – czym jest i do czego służy?

Tworzenie okrągłych filarów w przeszłości bywało niezwykle uciążliwe. Stworzenie idealnie takich samych słupów sprawiało wiele problemów. Dziś jest to już jednak przeszłość. Wszystko to dzięki temu, że na rynku bardzo łatwo dostępne są tuby szalunkowe, które nazywa się również tulejami szalunkowymi. Te kartonowe tuby to bardzo ważna rzecz dla budownictwa każdego rodzaju, gdzie należy odlać okrągły betonowy słup.

Do czego używa się tub szalunkowych i czym one są?

Tuba szalunkowa, którą nazywa się czasem tuleją szalunkową to tekturowa monotuba. Czasem określa się ją również mianem szalunku kartonowego. Ich powstanie okazało się niesamowitym ułatwieniem dla budownictwa. Wszystko to dlatego, że pozwalają one na wylewanie słupów betonowych o przekroju kołowym. To w przeszłości stanowiło naprawdę spory problem w budownictwie, a dziś dzięki temu nie ma problemu z tworzeniem filarów.

Z szalunków kartonowych korzysta się w wielu dziedzinach budownictwa. Mowa tu zarówno u budownictwie indywidualnym, przemysłowym jak i drogowym. Dzięki tubom szalunkowym w prosty sposób można tworzyć filary, bramy, przepusty, słupki ogrodzeniowe czy też kolumny.

Przy zakupie tub szalunkowych bardzo ważne jest, by były one wysokiej jakości. Wynika to z faktu, iż w innym wypadku mogą one przywrzeć do betonu. Z tego powodu szalunki kartonowe wykonuje się przy użyciu materiałów najwyższej jakości. Wewnętrzna część ma wodoodporną powłokę. Jeszcze ważniejsza jest impregnacja z parafiny, która ma miejsce na górnej i dolnej krawędzi szalunku. Dzięki temu te elementy nie ulegają deformacji i słupy betonowe mają dokładnie taki sam przekrój na całej długości tuby.

Gdzie szukać tub szalunkowych?

Decydując się na zakup tub szalunkowych warto poszukać sprawdzonej firmy, która dostarczy odpowiednio wykonane szalunki, które będą trwałe i dopasowane do potrzeb klienta. Takie tuby szalunkowe oferują na przykład firma Joker. Może ona dostarczyć tuleje szalunkowe o wielu średnicach. Mogą one bowiem mieć średnicę rzędu 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500 oraz 600 milimetrów. Spory wybór jest też w kwestii długości. Standardowo może ona mieć od 2 do nawet 6 metrów. Na specjalne zamówienie mogą również powstać większe lub mniejsze szalunki kartonowe.

Ogromna zaleta firmy Joker to sposób dostawy. Zajmuje się ona dostawą samodzielnie. Dzięki temu tuby są odpowiednio zapakowane i przewożone, co znacznie zmniejsza ryzyko jakiegokolwiek uszkodzenia podczas transportu. Dostępny jest również odbiór własny, który jest realizowany w siedzibie w Łodzi.