Wizyta u psychiatry – czy jest się czego bać?
Lekarze psychiatrzy są owiani mroczną tajemnicą. Wiele osób uważa, że do psychiatry chodzą tylko osoby, które mówiąc kolokwialnie “postradały zmysły”. Na myśl o psychiatrze i szpitalu psychiatrycznym pewnie wyobrażacie sobie zamknięcie w mały pomieszczeniu, co więcej – bardzo możliwe, że w kaftanie bezpieczeństwa. Musicie wiedzieć, że to tylko nasze wyobrażenia i skojarzenia. Tak naprawdę psychiatrzy, to normalnie lekarza, a wizyta w gabinecie psychiatrycznym nie oznacza pobytu w zakładzie zamkniętym.
Gabinet psychiatryczny (Warszawa) – jak wygląda wizyta u psychiatry?
Wszystkie rzeczy, które robimy po raz pierwszy są straszniejsze – pierwsza zmiana pracy, pierwsza jazda samochodem, pierwsze samodzielnie podjęte decyzje. Podobnie jest z wizytą u psychiatry. Nie wiadomo, czego się spodziewać i co się stanie w gabinecie. Wiemy, że większość osób odkłada tę pierwszą wizytę w nieskończoność ze strachu, dlatego opowiemy Wam teraz, jak to wygląda. Podczas spotkania z lekarzem będziecie rozmawiać. Pierwsze spotkanie trwa zazwyczaj godzinę. Lekarz przeprowadzi z tobą wywiad, zrobi rozeznanie i przeanalizuje Twoje problemy. W gabinetach zazwyczaj panuje ciepła atmosfera, która bardzo często nie ma nic wspólnego ze standardowym gabinetem lekarskim. Psychiatra na pewno zapyta się, jaki jest powód wizyty. Bardzo ważne jest mówienie prawdy – całej. Tylko w ten sposób lekarz będzie mógł Ci pomóc. Musisz opowiedzieć o swoich wszystkich problemach i dolegliwościach, aby psychiatra mógł postawić celną diagnozę. Podczas wizyty lekarz zada Ci pytania typu:
- Jakie są okoliczności Twojej wizyty?
- Czy masz problemy z koncentracją, snem, pamięcią czy aktywnością fizyczną?
- Jaki masz nastrój i obawy?
- Jaka jest Twoja sytuacja życiowa? Gdzie pracujesz? Czy masz partnera lub partnerkę, dzieci oraz jak wyglądają relację z rodzicami?
Gabinet psychiatryczny (Warszawa), to gabinet lekarski, jak każdy inny – lekarza obowiązuje tajemnica lekarska, a choroby natury psychicznej są całkowicie normalne, tak samo, jak choroby serca.
Kiedy iść do psychiatry?
Musicie wiedzieć o tym, że każdy z nas w swoim życiu doświadczy problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Nie zawsze jednak potrzebna jest pomoc specjalisty – z niektórymi schorzeniami, radzimy sobie sami, a z innymi nie. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy bagatelizować swoich problemów. Zawsze, gdy czujesz, że potrzebujesz pomocy specjalisty, zgłoś się do lekarza po poradę. Do psychiatry należy zgłosić się m.in. gdy:
- odczuwasz ciągły lęk;
- odczuwasz przewlekłe obniżenie nastroju;
- masz problemy z koncentracją i pamięcią;
- nie chcesz uczestniczyć w życiu społecznym;
- borykasz się z poczuciem winy;
- masz myśli samobójcze;
- czujesz się ciągle zmęczony/a;
- masz natłok myśli lub spowolnione myślenie;
- unikasz kontaktu z ludźmi;
- nie masz motywacji;
- czujesz ciągłe napięcie.