Kurkuma i jej prozdrowotne właściwości
W świadomości przeciętnego Europejczyka kurkuma funkcjonuje przede wszystkim jako przyprawa, na Dalekim Wschodzie znana już od 600 r. p.n.e. Osoby interesujące się medycyną ajurwedyjską z pewnością słyszały również o jej właściwościach prozdrowotnych, w szczególności substancji aktywnej działającej przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Czy kurkuma to rzeczywiście więcej niż przyprawa?
Kurkuma charakteryzuje się imponującą listą zastosowań. Od wielu lat jej właściwości wykorzystuje się w leczeniu w wielu dolegliwości. Są wśród nich: wrzody, stany zapalne, bule menstruacyjne, choroby pasożytnicze oraz schorzenia układu pokarmowego. Badania nad właściwościami kurkumy prowadzono już w XIX wieku, ale to ostatnie dekady przyniosły przyprawie popularność prowadząc co pojawienia się na rynku licznych suplementów diety z kurkumą w składzie. Warto wybierać preparaty naturalne, takie jak np. dostępne w https://polskarozasklep.pl/, które wzbogacą naszą codzienną dietę.
Kurkumina – silny antyoksydant o wielu dobroczynnych właściwościach
Każdy, kto kiedykolwiek korzystał w kuchni z korzenia kurkumy doskonale wie, jak intensywny kolor przyprawa zostawia na palcach i ja trudno go zmyć. Związek chemiczny, który nadaje kurkumie żółty kolor jest właśnie kurkumina. Kurkumina to silny antyoksydant o licznych właściwościach, wśród których wymienić można właściwości:
- przeciwzapalne,
- antybakteryjne,
- antynowotworowe,
Dodatkowo kurkuma zawiera witaminy z grupy B, wapń, żelazo oraz magnez. Jej regularne spożywanie ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Kurkumę możemy spożywać:
- jako przyprawę do różnych dań,
- jako dodatek do soków NFC,
- w postaci naturalnych suplementów diety m.in. w kapsułkach.
Jak działa kurkuma na nasz organizm?
Kurkuma to przyprawa, po którą szczególnie często powinniśmy sięgać w okresie wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienie. Jako jeden z najsilniejszych naturalnych środków przeciwzapalnych kurkuma wspomaga leczenie stawów, stanów zapalnych, grypy i przeziębienia. Jej stosowanie poleca się także w przypadku występowania schorzeń skórnych czy reumatyzmu.
Po kurkumę regularnie powinny sięgać także osoby aktywnie fizycznie. Sportowcy i sportowcy amatorzy z pewnością docenią właściwości przeciwzapalne ostryżu długiego, który zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i przyspiesza regenerację organizmu.
O wzbogaceniu codziennej diety w kurkumę powinny również pomyśleć osoby borykające się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Kurkuma od dawna była stosowana jako lek na stany zapalne żołądka i jelit. Jej regularne spożycie pomaga w leczeniu wzdęć, wrzodów, biegunek oraz stanów zapalnych w obrębie błon śluzowych.