Instalacje gazowe – zalety posiadania auta zasilanego LPG
Rosnące ceny paliw przyprawiają Cię o ból głowy, a każda wizyta na stacji benzynowej oznacza nerwowe przeliczanie zawartości portfela? Kiedy rezygnacja z jazdy autem jest niemożliwa pozostaje tylko zastosowanie rozwiązań, które uczynią ją bardziej ekonomiczną. Bez wątpienia jednym z nich jest założenie instalacji gazowej.
Dlaczego warto mieć auto z instalacją gazową?
Zanim zdecydujesz się na założenie instalacji gazowej na pewno chcesz rozważyć wszystkie za i przeciw takiej inwestycji, a jeśli jesteś już zdecydowany założyć instalacje gazowe, Warszawa posiada szeroką ofertę profesjonalnych wykonawców. Okazuje się, że jest całkiem sporo argumentów przemawiających za podjęciem decyzji o montażu LPG:
- jest bardziej ekologiczny niż benzyna – podczas spalania gazu nie emituje się tyle szkodliwych dla ludzi i środowiska substancji,
- jest znacznie tańszy od benzyny,
- auto zasilane LPG odznacza się bardziej płynną jazdą, silnik pracuje stabilnie,
- jazda autem na gaz jest bardziej ekonomiczna, wydajna i cicha,
- gaz nie powoduje korozji stali.
Możesz zastanawiać się nad opłacalnością tej inwestycji, szczególnie że założenie instalacji gazowej wiąże się ze sporym kosztem jednorazowym. Potem też trzeba ponosić koszty związane z bieżącą eksploatacją i zużywaniem się podzespołów. Jednak im więcej jeździsz, tym szybszy będzie zwrot z inwestycji.
Zawsze też korzystaj z usług takich fachowców, którzy w indywidualny sposób dopasują rodzaj i moc instalacji gazowej do samochodu. To możliwe tylko wtedy, gdy korzystają z różnych typów instalacji od kilku producentów i mogą wybierać wśród nich te najlepiej dopasowane do konkretnych aut.
Czy warto założyć instalację gazową w samochodzie?
Jeżeli Twój samochód (jak większość) nie ma założonej instalacji gazowej fabrycznie, to warto zastanowić się na doposażeniem auta i zmianie głównego zasilania z benzynowego na gazowe. Okazuje się, że znaczna część silników jest przystosowana do takiej zmiany i instalacja w żaden sposób nie wpłynie na zmniejszenie ich wydajności, utratę właściwości czy awarie. Na bazie wieloletnich obserwacji mechaników samochodowych udało się wyróżnić grupy silników w poszczególnych modelach aut, które szczególnie dobrze reagują na LPG. Są wśród nich np. jednostka 1.6/105 KM z Forda czy 2.0/150-156 KM z Hondy. Zapytaj swojego mechanika, czy Twój samochód kwalifikuje się do założenia instalacji gazowej, a jeśli tak, to z jakimi kosztami musisz się liczyć.
Koszt założenia instalacji gazowej
Samo założenie instalacji gazowej kosztuje około 1000 złotych w wersji podstawowej i zwiększa się w zależności od tego, z jakim typem auta mamy do czynienia. Jeżeli wykonywana jest instalacja sekwencyjnego wtrysku gazu do silnika czterocylindrowego to koszt rośnie nawet dwukrotnie. Najdroższe, bo kosztujące około 5000 złotych są instalacje wtrysku LPG w fazie ciekłej.
Wpływ instalacji gazowej na silnik i inne podzespoły
Możesz też zastanawiać się, czy i w jakim stopniu instalacja gazowa wpłynie na pracę silnika w samochodzie oraz działanie pozostałych podzespołów. Warto wiedzieć, że dobrze dopasowana i wykonana z oryginalnych części instalacja nie zmieni temperatury spalania mieszanki, nie wywoła błędów, nie zakłóci pracy gniazd zaworowych.
Instalacja będzie bezpieczna zarówno dla samego samochodu, jak również użytkujących go osób i środowiska. Wynika to z konstrukcji, która przewiduje obecność elektrozaworowych systemów zabezpieczających przed niekontrolowanym wyciekiem gazu. Rozwiązania posiadające atesty są w pełni wysokojakościowe, pełnowartościowe i bezpieczne więc nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo jazdy.
Warto rozważyć instalację gazową zwłaszcza w czasach, w których koszt benzyny niebezpiecznie szybuje w górę. Nie widząc perspektyw na polepszenie obecnej sytuacji, dobrze jest podjąć samodzielne kroki w kierunku zmian. Pierwszym może się okazać właśnie montaż instalacji LPG w dobrym warsztacie samochodowym specjalizującym się w tej typu pracach.