rozdzielnice elektryczne

Rozdzielnice elektryczne i ich zastosowanie

Odpowiednie zabezpieczanie różnorodnych instalacji elektrycznych to podstawa bezpieczeństwa. W końcu z prądem nie ma żartów, a zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne instalacje potrzebują być osłonięte przed nie tylko przypadkowym dotykiem, ale też wilgocią, a co dopiero wodą jak padający na dworze deszcz.

Rozdzielnice elektryczne o różnego rodzaju obudowach

Stąd też rozdzielnice elektryczne to nic innego jak tak zwane skrzynki lub szafy elektryczne wraz z odpowiednim układem odpowiadającym za przepływ prądu z jednego źródła. Tym samym rozdzielnicami możemy nazwać zarówno zewnętrzne, duże skrzynki dostarczające energię do domów, jak i małe, domowe skrzynki dające możliwości montażu odpowiedniej instalacji. Zarówno obudowa tej skrzynki, jak i przeznaczenie zamontowanych w nich podzespołów mogą być różne w zależności od potrzeb. Niezmiennie jednak zawsze musi pełnić funkcję zabezpieczającą przewody oraz wyposażona być w centralę sterującą i pomiarową.

Rozdzielnice elektryczne w obudowach termoutwardzalnych

Większość przyzwyczaiła się już do rozdzielnic, których obudowa jest wykonana z metalu. Jednak nowoczesne możliwości sprawiły, że blacha nie jest jedyną opcją na uchronienie instalacji przed zgubnym wpływem czynników zewnętrznych, bądź przypadkowym kontaktem osób nieuprawnionych, mogącym doprowadzić do śmierci. Dlatego też od jakiegoś czasu można spotkać się z tym, że rozdzielnice elektryczne mają wykonane „skrzynie” z nowoczesnych, termoutwardzalnych materiałów. Bardzo często skrzynki elektryczne plastikowe, choć należy tu powiedzieć z tworzywa sztucznego, mogą być dużo łatwiej dostosowane do konkretnych potrzeb klienta. Robione są nierzadko na wymiar. Podobnie do każdych innych skrzynek są oczywiście w pełni bezpieczne i zamykane na kluczyk, aby nikt poza uprawnionymi osobami nie mógł dostać się do ich wnętrza.

Rozdzielnice elektryczne plastikowe – wytrzymałości estetyka

Ważnym może być też fakt, że skrzynki elektryczne z tworzywa to rozdzielnice, które będą dużo bardziej wytrzymałe, a przede wszystkim estetyczne w warunkach zewnętrznych. Konwencjonalne, metalowe „szafy na prąd” rzadko kiedy są bardzo dokładnie zabezpieczone w kwestii ewentualnej korozji albo utrzymania się na niej powłoki zewnętrznej farby. Stąd po kilku latach mogą stać się wyjątkowo nieestetycznym elementem krajobrazu, którego przecież nie można nigdzie schować. Rozdzielnice plastikowe mają dużą odpowiedniość na warunki atmosferyczne, nie są malowane, a więc nie ma z nich co zacząć się łuszczyć, no i oczywiście nie korodują.