7 aspektów, które powinny warunkować wybór modelu projektora do domu

Chociaż nie każdy jest tego świadom, podczas wyboru odpowiedniego projektora dla domowych zastosowań, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego specyfikację techniczną. Chociaż kwestie finansowe są oczywiście nieodzownym i bardzo ważnym elementem, w wypadku tego urządzenia warto odłożyć je na dalszy plan, a szczególnie wtedy, jeśli zależy nam na sprzęcie o nieprzeciętnej wydajności, cichym działaniu, a także właściwościach dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb. Na pewno opłaca się kierować pewnego rodzaju minimalizmem – co to dokładnie oznacza? Otóż, nie będzie dobrym rozwiązaniem sięgać po model z takimi dodatkami, które wykorzystamy jedynie raz lub sporadycznie kilka razy w przeciągu lat.

Nie można niestety powiedzieć, iż chociażby konkretny projektor Epson będzie najlepszym rozwiązaniem w każdym wypadku. Zbyt wiele pojawia się tutaj indywidualnych wymagań, a przy tym każdy będzie użytkować sprzęt w innych warunkach. Dobry projektor to przede wszystkim taki model, który jest odpowiednio dostosowany do miejsca, warunków, częstotliwości i okoliczności użytkowania. Powinniśmy zatem zwrócić uwagę na takie elementy, jak format obrazu, rozdzielczość, nagłośnienie, kontrast, głośność działania, możliwości regulacyjne, a także dodatkowe funkcjonalności. Poznaj praktyczne porady i wskazówki, które z pewnością pomogą Ci w wyborze urządzenia, idealnie dopasowanego do Twoich wymagań.

Obraz, a dokładniej jego format

Nie można bagatelizować istoty czynnika, jakim jest format obrazu, gdyż ten ma wpływ na wygodę użytkowania, zarówno podczas seansów filmowych oraz w trakcie grania w gry. W wypadku takich sektorów jak biznes bądź edukacja, najlepiej sprawdzają się te, które oferują obraz w proporcjach 4:3. Jeżeli chodzi jednak o zastosowanie stricte domowe, tutaj w grę wchodzi jedynie wersja panoramiczna, a zatem 16:10 lub 16:9.

W kwestii rozdzielczości

Urządzenia, jakimi są projektory, charakteryzują się dość sporą rozpiętością pod względem rozdzielczości. Standardem są te, które gwarantują nam jakość Full HD. Możliwe jest jednak uzyskanie znacznie lepszych parametrów, jeżeli zdecydujemy się na projektor 4K. Oczywiście, należy tutaj liczyć się z o wiele większymi kosztami.

Co więcej, obraz 4K może niejednokrotnie być rozwiązaniem nie dość zoptymalizowanym. Nie wystarczy nam bowiem rzutnik, który posiada najlepsze parametry, gdyż wymagany jest także komputer bądź laptop, który posada odpowiednią kartę graficzna, ilość pamięci RAM, a także inne elementy, które bezpośrednio przekładają się na możliwość płynnego i niezakłóconego odtwarzania takowych projekcji, a wszystko to podczas łączności za pomocą technologii HDMI. Nie obędzie się także bez stałego oraz wysokiej jakości łącza internetowego, a najlepiej gdy jest to światłowód. Jeśli korzystamy z platform streamingowych, dostęp do sieci jest koniecznością.

Nagłośnienie

Zdecydowana większość projektorów dostępnych na rynku, posiadają swoje wbudowane głośniki w technologii mono bądź stereo. Kiedy mamy zamiar korzystać z rzutnika oraz kina domowego jednocześnie, warto aby wybrane przez nas urządzenie posiadało głośniki mono.

Co z kontrastem?

W tym przypadku, mamy do czynienia z przynajmniej kilkoma zmiennymi dotyczącymi warunków użytkowania projektora. W wypadku, gdy pragniemy wykorzystywać kino domowego, które zwykle funkcjonuje w ciemności, najlepiej jeśli dopilnujemy, aby nasz rzutnik posiadać odpowiednio wysoki indeks kontrastu.

Dlaczego głośność pracy jest ważna?

Projektor domowy musi posiadać taki układ chłodzący, który generuje jak najmniej hałasu. Układ składa się z wiatraczków, a zatem wybierzmy taki model, gdzie są one większych rozmiarów. Te mniejsze kręcą się po prostu szybciej, przez co generują o wiele większy hałas, a ten może zakłócać nam komfortowy odbiór projekcji.

Możliwości regulacyjne

Dobrze, jeśli wybrany przez nas projektor jest zaopatrzony w możliwość korekty zniekształceń trapezowych, a także w szczegółową regulację obrazu. Dzięki temu, będziemy mogli ustawić nasz projektor prawie w dowolnym miejscu, ciesząc sie tym samym doskonałą jakością obrazu i to niezależnie od metrażu naszego pokoju.

Elementy dodatkowe

Wszelkie dodatkowe elementy powinniśmy dobierać z uwzględnieniem własnych potrzeb, natomiast powinniśmy też mieć świadomość tego, że są one w stanie naprawdę wpłynąć na funkcjonowanie urządzenia. Na pewno dobrze, jeśli nasz rzutnik posiada moduł Wi-Fi, wejście USB, Bluetooth, a także złącze HDMI.