niwelatory

Kto używa niwelatora?

Niwelator to bardzo szczególne urządzenie, które montowane jest na statywie. Jest to jedno z podstawowych narzędzi pracy geodety, ale nie oznacza to, że nie mogą z niego korzystać amatorzy. Przydają się nie tylko na budowach, ale także w ogrodnictwie i przy modyfikacji dróg.

Niwelatory budowlane – najczęściej stosowany sprzęt

Precyzyjna praca i prawidłowy montaż są niezbędne dla bezpiecznej i długotrwałej budowy. Należy jednak pamiętać, że do wyznaczania linii pionowych, poziomów, pochyleń i kierunków, zarówno w początkowej fazie budowy, jak i w późniejszych pracach wykończeniowych, stosuje się różnego rodzaju przyrządy pomiarowe. Niwelatory budowlane, które jeszcze nie tak dawno temu były używane przez geodetów, dziś są jednym z najczęściej używanych narzędzi.

Do czego służy niwelator budowlany?

Niwelator budowlany to jedno z najłatwiejszych w montażu i użytkowaniu narzędzi pomiarowych. Jak sama nazwa wskazuje, służy on do niwelacji, czyli pomiaru różnicy wysokości pomiędzy punktami pomiarowymi. Oznacza to, że np. fundamenty będą budowane prosto i prostopadle do sufitu. Niwelatory budowlane są idealnym sprzętem do różnych zadań, takich jak wymiana rur, utrzymanie dróg i parkingów, kształtowanie ogrodów itp. do wyrównywania terenu i tworzenia zboczy o stałym nachyleniu odpowiednim do odprowadzania wody.

Jakie niwelatory są odpowiednie na plac budowy?

Niwelator jest narzędziem pomiarowym przeznaczonym do wyznaczania poziomów i jest niezbędny tam, gdzie wymagane jest poziomowanie. Istnieją trzy rodzaje niwelatorów – optyczne, laserowe i cyfrowe (kodowe) – w zależności od zastosowania. Każdy z nich ma inny sposób działania, inne funkcje i inne ceny. Poniżej opisano główne cechy tych urządzeń:

Niwelatory optyczne są podstawowe i wymagają co najmniej dwóch osób do wykonania pomiarów. Ten typ instrumentu jest zdecydowanie najtańszy ze wszystkich niwelatorów. Mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie trzeba szybko i sprawnie określić poziom, np. w prostych pracach budowlanych i wykopach.

Niwelatory laserowe są bardziej zaawansowane niż niwelatory optyczne i mają zupełnie inną konstrukcję. Może wyznaczać nie tylko poziom, ale także powierzchnie nachylone w jednym lub dwóch kierunkach. Dodatkową zaletą jest to, że mogą być obsługiwane przez jedną osobę.

Niwelatory cyfrowe (kodowe) to najdroższe urządzenia tego typu. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku niwelatorów optycznych, które po prostu automatycznie odczytują kod kreskowy ze specjalnego statywu, na którym są zamocowane. Dlatego też do pracy nad niwelatorem kodu potrzebne są dwie osoby.

 

Reasumując zalety tych niwelatorów to szybsze, dokładniejsze pomiary, praktycznie brak błędu obserwatora, wiele funkcji podręcznych, możliwość przechowywania danych, możliwość niwelacji optycznej itp.