Przychodnia Grodzisk Mazowiecki – Jak pomóc dziecku przezwyciężyć strach przed lekarzem?
Wizyta dziecka u lekarza jest dla Niego niezwykle stresująca. Oprócz osłabienia organizmu i złego samopoczucia, dochodzi jeszcze niepewność i brak zrozumienia tego co się wokół niego dzieje. Dlatego ważne jest, aby rodzic wiedział, jak pomóc i zmienić nastawienie dziecka. Nie każde bowiem wizyty u lekarza są związane z przykrym doświadczeniem chociażby zastrzyku.
Przychodnia Grodzisk Mazowiecki to bardzo dobrzy specjaliści i pediatrzy z sercem. Doradzamy jak zadbać o dobre samopoczucie dziecka w czasie wizyty u lekarza.
Kilka rad przed wizytą malucha w przychodni Grodzisk Mazowiecki
Oto kilka sytuacji, w których trzeba zwracać uwagę na to co mówimy dziecku:
- Rozmawiajmy z dzieckiem otwarcie o wizycie. Poinformuj swoje dziecko wcześniej o wizycie u lekarza i o tym jakie badania będzie przeprowadzał, aby wizyta nie była niespodzianką. Mówiąc o wizycie bądź szczery i mów w pozytywny sposób.
- Wytłumacz dziecku, dlaczego idzie do lekarza. Używaj języka odpowiedniego dla ich wieku. Jeśli Twoje dziecko jest chore, poinformuj je, że wizyta pomoże lekarzowi dowiedzieć się, dlaczego jest chore i jak pomóc mu wyzdrowieć. Jeśli zabierasz dziecko na rutynową kontrolę, wyjaśnij mu cel wizyty – aby upewnić się, że jest zdrowe, rośnie i rozwija się tak, jak powinno.
- Czytaj dziecku książki o wizytach do lekarza. Odgrywaj role z młodszymi dziećmi przed wizytą. Możesz kupić również zestaw zabawkowego lekarza. Ćwicz razem z dzieckiem słuchanie wzajemnie swoich serduszek.
- Pozwól dziecku zabrać ze sobą swojego ulubionego pluszaka lub zabawkę, która daje mu poczucie bezpieczeństwa.
- Rozwiej obawy swojego dziecka i zapewnij go, że rozumiesz jego strach mówiąc „Wiem, że to przerażające. Zapewniam Cię, że szybko się skończy, a ja będę tu z tobą przez cały czas.”
- Udziel wsparcia swojemu dziecku i zapewnij je, że jego stan nie jest jego winą i że wiele innych dzieci ma podobne problemy.
- Nie traktuj tej wizyty jako formy kary lub obwiniania dziecka. Niektóre dzieci czują się winne. Uważają, że ich choroba jest spowodowana czymś, co zrobili źle. Przez takie podejście mogą również myśleć, że szczepionki lub leczenie są częścią ich kary.
- Nie ukrywaj wizyt u lekarza, by nie stały się niespodzianką. Większość dzieci lepiej radzi sobie ze stresem lub bólem, jeśli wie o tym wcześniej. Dodatkowo szczera rozmowa z dzieckiem pomoże zbudować zaufanie.
- Nie strasz dziecka zastrzykami ani nie obiecuj, że ich nie dostanie. Może to podważyć relację Twojego dziecka z lekarzem.
Pamiętaj, że często zdarza się, że dzieci czują się niespokojne, zdenerwowane lub przestraszone, gdy przychodzi czas na wizytę u lekarza. Twoje wsparcie pomoże sprawić, że wizyta przebiegnie łagodnie.