nawadnianie ogrodów Grodzisk Mazowiecki

Wszystko co musisz wiedzieć o nawadnianiu ogrodów – Grodzisk Mazowiecki i okolice

Systemy nawadniania ogrodów są dedykowane osobom, które mają sporych rozmiarów trawniki czy ogrody, a nie mają czasu na podlewanie – zwłaszcza w porze letniej w upalne dni, kiedy rośliny potrzebują znacznie więcej wody. Dobrze się sprawdzą również u osób, które często wyjeżdżają i nie mogą codziennie zadbać o swój ogród. W takiej sytuacji dobrze jest wprowadzić trochę automatyzacji do swojego ogrodu.

Opowiemy Wam dzisiaj, na czym polegają te systemy oraz omówimy ich największe zalety i sposoby zabezpieczenia przed zimą. A jeśli szukacie pomocy profesjonalistów w zakresie nawadniania ogrodów warto zajrzeć tutaj: http://bsarchitektura.pl/systemy-nawadniania/

Na czym polega nawadnianie ogrodów?

Systemy nawadniania ogrodów są przeznaczone do podlewania. Odbywa się to za pomocą zraszaczy, linii kroplujących czy mikrozraszaczy. W zależności od potrzeb systemy mogą być wyposażone w automatyczne sekcje, które dzielą ogród na elementy ze względu na rodzaj roślin – w ten sposób dostosowuje optymalną ilość wody, a ich pracą można sterować poprzez specjalnie zaprogramowany sterownik (programator). Takie systemy muszą być podłączone do stałego źródła wody. Może to być kran zewnętrzny czy studnia z pompą. Ważne, aby ciśnienie wynosiło co najmniej 1,7 atmosfery. Warto pamiętać, że systemy nawadniania ogrodów muszą zostać odpowiednio zaprojektowane – tak, żeby spełniać wymagania wszystkich roślin. Najłatwiej jest to zrobić podczas projektowania ogrodu, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby takie systemy zamontować również później. Czasami łatwo popełnić drobne błędy podczas instalacji systemu, które wpłyną na rzeczywiste działanie urządzenia – przykładowo: nie można podłączać wody o większym ciśnieniu wody niż to podane w parametrach zraszaczy i odwrotnie – ciśnienie nie może być zbyt słabe. Trzeba zwrócić również uwagę na odległość od ujścia wody czy znać się na tworzywach, z których są wykonane rurki do systemów nawadniania. Czasami jest to nie lada wyzwanie, dlatego warto posiłkować się pomocą specjalistów.

Zalety systemów nawadniania ogrodów

Skoro już wiecie, jak działają i na czym polegają systemy nawadniania ogrodów, opowiemy Wam teraz o ich najważniejszych zaletach:

  • Po pierwsze i dla wielu osób najważniejsze – jest to ogromna oszczędność czasu. Dzięki systemom nawadniania nie musimy już tracić cennych chwil na podlewanie ogrodu czy trawnika. Dzieje się to samoczynnie.
  • Taka forma podlewania jest również bardzo ekonomiczna. Istnieje możliwość ustawienia równomiernego podlewania na całym obszarze. Można również dostosować ilość wody, która ma zostać zużyta czy dostosować podlewanie do warunków pogodowych – w upalne dni zwiększać, a w deszczowe zmniejszać lub całkowicie wyłączać.
  • Systemy nawadniania ogrodów są niezwykle precyzyjne. Dobrze zaprojektowane na każdy kawałek trawnika i nie pominą żadnej rośliny.
  • Oprócz wielu praktycznych cech to systemy nawadniania ogrodów zwyczajnie ładnie wyglądają w ogrodach czy na trawnikach – są bardzo estetyczne, a cała instalacja jest schowana pod ziemią. Nie musisz już męczyć się ze zwijaniem węża ogrodowego po podlewaniu.

Jak zabezpieczać systemy nawadniania przed zimą?

Większa część systemów nawadniania jest ukryta pod ziemią (oprócz spryskiwaczy), dlatego też trzeba pamiętać o regularnej konserwacji urządzenia. Najlepiej jest to robić na koniec sezonu – przed zimą. Pozwoli Wam to na ograniczenia ryzyka awarii. Przed nadejściem zimy koniecznie należy sprawdzić, czy w systemie nawadniania nie pozostała jakakolwiek woda, która w razie mrozów zamarznie. W tym celu dobrze jest wyczyścić instalacje sprężarką. Przed zimowy również pamiętać o zabezpieczeniu programatora – najlepiej będzie wyjąć z niego baterie lub zabrać całe urządzenie do domu na czas mrozów. Jeżeli jednak chcecie, aby Wasz system nawadniania nie ulegał awariom, zaleca się kontrolowanie go i oczyszczanie dwa razy do roku.