zakładanie spółek

Zakładanie spółki – co musi mieć spółka komancyjno-akcyjna ?

Spółka komandytowo-akcyjna musi posiadać co najmniej dwóch wspólników – jeden z nich jest komplementariuszem, a drugi jest akcjonariuszem. Spółka komandytowo-akcyjna musi mieć siedzibę w Polsce. Spółka komandytowo-akcyjna musi posiadać własną nazwę, która nie może być myląca, ani nie mogą się w niej znaleźć żadne elementy wskazujące na spółkę o innym typie. Spółka komandytowo-akcyjna musi mieć osobowych komplementariuszy. Spółka komandytowo-akcyjna może mieć jednego lub więcej akcjonariuszy. 

W jaki sposób zakłada się kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej? 

Kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej składa się ze wkładów wszystkich wspólników. Wkłady wspólników i wkłady osób trzecich muszą być wniesione w całości, a w przypadku wkładów niepieniężnych – w całości lub w części.

W jaki sposób wnosi się wkład w spółce komandytowo-akcyjnej? 

Wkłady wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej mogą być wniesione w środki pieniężne – wtedy wkłady muszą być wpłacone na rachunek bankowy spółki, a następnie przeznaczone do wpisania w księdze wieczystej w formie aktu notarialnego. Dowiedz się więcej na: anowak.com Wkłady mogą być też wniesione w środki trwałe, środki obrotowe, przysługi, a także w środki pieniężne w formie aktu notarialnego. Jeżeli wkład w spółce komandytowo-akcyjnej jest wniesiony w środki pieniężne, to wówczas wspólnicy muszą przedstawić swoje dowody osobiste lub dowody osobiste współmałżonków lub dowody osobiste pełnomocników, a także dowody osobiste świadków. Spółka komandytowo-akcyjna musi posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 100.000 zł. Wkłady komplementariuszy muszą wynosić co najmniej 5% wartości kapitału zakładowego. 

Zakładanie spółek – jakie są wkłady wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej

Wkłady wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej można podzielić na 3 grupy: 

  • wkłady komplementariuszy – wkład taki może być wniesiony w środki pieniężne, środki trwałe, środki obrotowe, przysługi, a także w środki pieniężne w formie aktu notarialnego 
  • wkłady akcjonariuszy – wkład taki może być wniesiony w środki pieniężne, środki trwałe, środki obrotowe, przysługi, a także w środki pieniężne w formie aktu notarialnego 
  • wkłady osób trzecich – wkład taki może być wniesiony w środki pieniężne, środki trwałe, środki obrotowe, przysługi, a także w środki pieniężne w formie aktu notarialnego.