obudowy plastikowe

Zamawianie obudów plastikowych u producenta

Szukasz konkretnych obudów plastikowych? Zależy Ci na zleceniu produkcji seryjnej w dużym lub małym nakładzie? Priorytetem jest uzyskanie produktów wysokiej jakości, które mają konkretny kształt oraz wielkość? Prawdopodobnie musisz znaleźć producenta, który podejmie się tego zadania. Na szczęście dzisiaj w Polsce działa wiele profesjonalnych firm dysponujących nowoczesnymi parkami maszynowymi do realizacji również nietypowych zadań.

Jak wygląda zamawianie obudów plastikowych?

Wraz z ekspansją rynkową i likwidacją barier komunikacyjnych, producenci oferują dostawę obudów plastikowych na terenie całego kraju. Dlatego zacznij od znalezienia firmy, która zrealizuje Twoje zamówienie na podstawie dostarczonej specyfikacji technicznej i będzie przy tym konkurencyjna cenowo.

Dostarcz do wskazanego działu swoją specyfikację lub złóż zapytanie ofertowe ewentualnie zamówienie na specjalnym formularzu lub mailowo. Na tej podstawie specjaliści przygotowują projekty, modele trójwymiarowe oraz przygotowują formy wtryskowe potrzebne do produkcji. Jest to także etap ustalania szczegółów, zatem możesz wskazać również kolor produktu końcowego, a także wskazać materiał, z jakiego zostanie on wykonany.

Usługi dodatkowe w produkcji obudów plastikowych

Nie każda firma zapewnia swoim klientom dostęp do usług dodatkowych, takich jak frezowanie. Tymczasem warto zamawiać obudowy plastikowe w firmie, która daje taką możliwość. Dlaczego? Ponieważ od razu uzyskasz kompleksowy, gotowy produkt z przygotowanymi użytkowymi otworami montażowymi.

Dla klienta nie bez znaczenia będzie standard jakości obsługi oraz szybkość realizowanych dostaw. Aby cały proces przebiegał sprawnie, firma powinna mieć własny dział logistyczny obsługujący sporą powierzchnię magazynową. To jeden z gwarantów terminowego dostarczania produktów.

Oprócz produkcji nowych obudów,  przedsiębiorstwa nierzadko proponują także modyfikację obudów katalogowych. W każdej sytuacji ważnym etapem są prace projektowe – najlepiej takie, obejmujące stymulację wtrysku. Po co? Po to, żeby ocenić, jaka jest grubość ścianek i czy cały detal wygląda dokładnie tak, jak na projekcie. Po akceptacji można przejść do modelowania 3D i wreszcie przekazania gotowych form wtryskowych do działu produkcji. Dobra wiadomość jest taka, że solidne formy utrzymują swoją formę nawet przez 20-30 lat, a pozwalają na wyprodukowanie ponad miliona sztuk.

To wszystko sprawia, że współpraca z producentem jest maksymalnie spersonalizowana i skoncentrowana na indywidualnych potrzebach inwestora.