Reumatolog – jak przebiega wizyta u tego lekarza?
Jak dobrze przygotować się na wizytę u reumatologa i co czeka nas w lekarskim gabinecie – podpowiadamy jak przebiega pierwsza wizyta u reumatologa.
Ból stawów palców lub całej dłonio, obrzęki, zaczerwienione stawy, nawracające/przewlekłe bóle kręgosłupa – być może to objawy reumatoidalnego zapalenia stawów lub innej choroby reumatycznej. Z pewnością konieczny jest szybki kontakt z lekarzem, który postawi diagnozę. Sprawdzamy czego spodziewać się podczas wizyty u reumatologa w Warszawie lub w placówce medycznej w innym mieście.
Wizyta u reumatologa – jak wygląda
Wizytę u reumatologa można podzielić na etapy:
- wywiad – wizyta u reumatologa zaczyna się od rozmowy lekarza z pacjentem. Podczas wywiadu reumatolog zbiera szczegółowe informacje o m.in. dolegliwościach, które odczuwa chory (np. czy ból występuje w nocy, a może w dzień, w których stawach, czy pacjent zauważył obrzęki, ból jest przewlekły lub pojawia się nawrotowo), branych lekach, chorobach towarzyszących (łuszczyca, choroby zapalne jelit), terapiach, które pacjent przechodził w przeszłości,
- badanie – po zebraniu informacji o dolegliwościach, reumatolog ogląda stawy, skórę, brzuch czy też węzły chłonne. Zakres badania zależy od wskazówek uzyskanych podczas wywiadu z pacjentem,
- zalecenia – reumatolog może już podczas pierwszej wizyty rozpoznać chorobę i zaplanować leczenie. Jednak w niektórych przypadkach konieczne bywa wykonanie dodatkowych, specjalistycznych badań. To dość częsta sytuacja przy przewlekłych chorobach reumatologicznych.
Reumatolog w Warszawie – co po pierwszej wizycie
Po pierwszej wizycie lekarz może zlecić badanie krwi, badanie moczu, badania radiologiczne kości i stawów, tomografię komputerową czy też badanie rezonansu magnetycznego lub badania ultrasonograficzne. Czasem potrzebna będzie hospitalizacja pacjenta związana z koniecznością pobrania tkanek do badania.
Wyniki podstawowych badań (morfologia, CRP) można przynieść już na pierwszą wizytę u reumatologa – to przyspieszy i ułatwi lekarzowi postawienie diagnozy.
Na wizytę u reumatologa z pewnością należy zabrać całą posiadaną dokumentację lekarską, np. wypisy ze szpitala czy też wyniki ostatnich badań obrazowych/laboratoryjnych.
Należy pamiętać, że podczas wywiadu lekarz może zapytać o choroby reumatyczne i współistniejące, które występują u członków rodziny pacjenta. Przed wizytą u reumatologa warto przygotować się także pod tym kątem.