Haki holownicze – od wyboru do montażu
Kupując samochód osobowy, przede wszystkim dobieramy go pod kątem ekonomicznym oraz estetycznym. Coś tak prozaicznego jak hak, nie jest z reguły, czynnikiem decydującym o zakupie auta. Praktyka jednak dość szybko weryfikuje rzeczywistość i nierzadko okazuje się, że pominięcie tego aspektu potrafi nam skutecznie utrudnić życie. Brak haka holowniczego, to jednak nie koniec świata. Istnieją firmy, które w profesjonalny sposób zajmują się jego montażem.
Hak holowniczy
Przeprowadzka, zakup nowej szafy, bądź remont. Jest wiele sytuacji kiedy przyczepa niemal dosłownie, ratuje nam życie. Co jednak w przypadku kiedy nasz samochód nie posiada haka holowniczego? Otóż rozwiązanie jest proste. Zlecając takie zadanie profesjonalistom takim jak np. https://automarciniak.eu, możemy nabyć hak z pełną homologacją oraz certyfikatem jakości.
Montaż haka holowniczego
Nie istnieje coś takiego jak uniwersalny hak do wszystkich modeli samochodów. Profesjonaliści parający się tym zawodem, biorą pod uwagę szereg zmiennych, które wpływają na to, w jaki sposób działa oraz jaki system holowniczy sprawdzi się w przypadku naszego pojazdu. W grę wchodzą między innymi: model samochodu, rodzaj nadwozia, czy napęd. Wszystkie te składowe mówią nam, jaką dany pojazd dopuszcza całkowitą masę holowania.
Budowa haków
Na szczęście nie musimy martwić się tym, że zainstalowanie haka holowniczego zaburzy estetykę samochodu, prowadząc do oszpecenia naszego pojazdu. Producenci dbają o to, by podczas montażu, możliwe było (często dosłowne) ukrycie tak zwanego korpusu pod zderzakiem, a jedynym elementem widocznym był sam hak. Prócz wspomnianego korpusu i haka, ważna w instalacji jest również tabliczka znamionowa, oraz gniazdo elektryczne, do którego wpinamy elektrykę z przyczepy. Mimo dość łatwej konstrukcji, wyróżniamy kilka rodzajów haków holowniczych ze względu na ich budowę.
Rodzaje haków holowniczych
Cztery rodzaje haków holowniczych:
- Kula – tego rodzaju hak, posiada tak zwaną kulę dokręcaną śrubami, którą możemy w razie potrzeby zdemontować poprzez okręcenie odpowiednich śrub,
- Chowany – w tej instalacji kula zamocowana jest na specjalnym zawiasie, który podczas gdy hak nie jest nam potrzebny, możemy bez problemu schować pod zderzakiem. Warto tutaj nadmienić, że w tej chwili istnieją instalacje, które przeprowadzają ten proces w pełni elektronicznie,
- automatyczny – montaż odbywa się tutaj poziomo bądź pionowo, a sam hak posiada zabezpieczenie antykradzieżowe,
- Półautomatyczny – od rodzaju automatycznego różni się tym, że nie posiada zabezpieczenia antykradzieżowego. Samą kulę po wypięciu, możemy transportować w bagażniku.
Haki holownicze a elektronika w samochodzie
Sam hak to nie wszystko. By cała instalacja sprawnie działała, należy zająć się również instalacją elektroniczną, tak by sygnały świetlne wysyłane z samochodu, nie sprawiały kłopotów, a sam pojazd nie stwarzał zagrożenia na drodze. Szczególnie nowe samochody, gdzie ilość elektroniki niejednokrotnie przyprawia o zawrót głowy, są niemałym wyzwaniem. Czujniki cofania, czujniki parkowania czy choćby system stabilizacji toru jazdy są niezwykle czułe i każda ingerencja w instalację elektryczną poważnie wpływa na ich działanie. Pociąga to za sobą szereg niezbędnych działań, które musi przeprowadzić firma zajmująca się instalacją haka holowniczego. Oczywiście profesjonaliści wystawiają odpowiednie homologacje i certyfikaty.
Postaw na profesjonalny montaż w Warszawie
Hak holowniczy to jeden z najbardziej praktycznych elementów pojazdu. Cała masa dodatków wpływająca na zwiększenie komfortu jazdy jest jak najbardziej wskazana, jednak przy zakupie samochodu zalecamy uwzględnienie tego detalu. Jeśli jednak nie uda nam się znaleźć takiego auta, to nic nie stoi na przeszkodzie, by takie udogodnienie zainstalować. Na polskim rynku jest wiele firm świadczących tego typu usługi, jednak warto wcześniej zapoznać się z reputacją warsztatu samochodowego instalującego haki holownicze w Warszawie.