Instalacja elektryczna w zakładzie przemysłowym. To trzeba wiedzieć
Bezpieczeństwo, funkcjonalność i niezawodność – to najważniejsze elementy, które bierze się pod uwagę projektując przemysłową instalację elektryczną.
Instalacja elektryczna nawet w mniejszym zakładzie przemysłowym musi udźwignąć większe obciążenie niż w przeciętnym prywatnym domu mieszkalnym. Projekt takiej instalacji powinien zatem przewidywać większy pobór mocy przez urządzenia i maszyny.
Przemysłowe instalacje elektryczne Warszawa – co trzeba o nich wiedzieć? Oto najważniejsze informacje od http://elektroluz.pl/ dla przedsiębiorców, którzy planują budowę lub modernizację swojego zakładu.
Zakład przemysłowy i jego instalacja elektryczna
Projektowanie instalacji elektrycznej to pierwszy krok. Oczywiście takie zadanie należy zlecić firmie, która dysponuje odpowiednimi fachowcami – z doświadczeniem i wymaganymi uprawnieniami.
Projektowanie instalacji elektrycznej
Bezpieczeństwo, funkcjonalność i niezawodność – to najważniejsze elementy, które uwzględnia projektant przemysłowej instalacji elektrycznej.
Kluczowe jest bezpieczeństwo pracowników oraz urządzeń i maszyn, które będą podłączone do instalacji. Ta kwestia wynika z charakterystyki produkcji, rozmiarów zakładu, specyfiki linii produkcyjnej, materiałów używanych do produkcji oraz środowiska, w którym się ona odbywa.
Wilgotność, duże zapylenie, materiały łatwopalne – to wszystko ma wpływ na projekt instalacji elektrycznej.
Łatwo to zrozumieć na prostych przykładach. Inaczej będzie projektowana instalacja elektryczna w stolarnii gdzie jest dużo drewna, pyłu i kurzu, a inne będzie rozmieszczenie kabli, włączników czy gniazd w niemal sterylnym zakładzie produkującym podzespoły elektroniczne.
Kolejnym elementem, który inwestor i projektant muszą wziąć pod uwagę, jest rodzaj budynku mieszczącego zakład. To może być obiekt murowany lub “zwykły” hangar.
Montowanie instalacji elektrycznej
Po zaplanowaniu instalacji elektrycznej przychodzi czas na montaż poszczególnych elementów.
W grę wchodzi montaż natynkowy, podtynkowy, podłogowy oraz wtynkowy. Wszystko zależy od zapotrzebowania inwestora i parametrów budynku produkcyjnego. Monterzy zajmą się również podłączeniem wszystkiem elementów systemu zaczynając od rozdzielni i transformatorów a kończąc na puszkach i gniazdkach.
Zwieńczeniem pracy elektryków montujących elementy instalacji jest wykonanie pomiarów i ewentualne korekty, które wykluczą możliwość występowania spięć.
Elementy instalacji elektrycznej
Instalacje elektryczne montowane w zakładach produkcyjnych składają się z m.in.:
- układów zasilania podstawowego,
- rozdzielnic głównych,
- rozdzielnic oddziałowych,
- układów zasilania dodatkowego,
- odbiorników energii elektrycznej,
- obwodów odbiorczych i rozdzielczych,
- układów sterowania,
- okablowania elektroenergetycznego.
Warto pamiętać, że instalacja w zakładzie produkcyjnym czy przemysłowym musi być niezawodna nie tylko ze względu na bezpieczeństwo. Częste awarie mogą sprawić, że instalacja zmieni się w “skarbonkę” – właściciel będzie musiał wydawać pieniądze na naprawę lub wymianę źle działających elementów.
Jest na to sposób. Wybór firmy dysponującej wykwalifikowanym elektrykami oraz użycie dobrej jakości podzespołów pomoże zoptymalizować koszty. Nawet jeśli na początku trzeba wyłożyć więcej pieniędzy na lepszej jakości instalację elektryczną, to wydane środki szybko się zwrócą.
Magazyny energii i zasilanie awaryjne
Konsultacje z ekspertem pomogą również uchronić się przed przykrymi niespodziankami. Być może warto zastosować w zakładzie produkcyjnym magazyny energii lub zasilanie awaryjne. Dzięki temu uda się uniknąć strat wywołanych np. brakiem stabilności napięcia.
Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja elektryczna zapewnia niezakłóconą pracę zakładu, okresowe kontrole oraz łatwy dostęp do podzespołów w razie awarii czy też prac modernizacyjnych.
Ostatecznie inwestycja w instalację elektryczną w zakładzie przemysłowym przełoży się na wyniki finansowe firmy: pomoże zoptymalizować koszty i zmaksymalizować zysk przedsiębiorstwa.