Jak przywrócić dawny blask marmurowej podłodze?
Marmur to synonim luksusu. Szlachetny kamień naturalny, który wprowadza nutę elegancji do wnętrza. Niestety, jego wygląd nie idzie w parze z twardością. Marmur należy do raczej miękkich kamieni naturalnych, a połączenie z jego krystaliczną strukturą powoduje, że jest on niezbyt odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Co szkodzi marmurowym powierzchniom?
Ponieważ marmur posiada porowatą strukturę, zanieczyszczenia szybko wnikają w głąb jego struktury, co powoduje, że są wyjątkowo trudne do usunięcia nawet przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych. Pozornie niegroźne substancje jak soki owocowe powodują nieestetyczne przebarwienia w jego strukturze. Podobnie dzieje się w przypadku tłustych płynów. To sprawia, że bez odpowiedniej impregnacji umieszczenie marmury na kuchennym blacie lub na podłodze jest bardzo ryzykowne. Przez jego strukturę wszystkie takie zabrudzenia wchłaniane są jak gąbka, ale zdecydowanie trudniejsze do usunięcia. Kolejnym wrogiem kamienia marmurowego jest brud i kurz. Drobne cząsteczki powodują ścieranie, które prowadzi do utraty połysku kamienia, a w niektórych przypadkach także do powstawania rys i rowków. Uszkodzić ten wrażliwy kamień możemy także poprzez nieodpowiednie wykonywanie procesów pielęgnacyjnych lub poprzez użycie nieodpowiedniego środka chemicznego, dlatego zdecydowanie bezpieczniej jest raz na jakiś czas oddać taką powierzchnię w ręce specjalistów, którzy mogą przywrócić jej dawny blask i zabezpieczyć ją na przyszłość.
Polerowanie marmuru – jak wygląda proces renowacji podłogi marmurowej?
Pierwszy etap to ocena stanu marmurowej posadzki. Specjalista może ocenić, który z zabiegów będzie najbardziej efektywny i czy konieczne jest szlifowanie wierzchniej warstwy kamienia. Jeżeli zarysowania są głębsze nasza marmurowa powierzchnia zostanie odnowiona dzięki szlifowaniu. Podczas tego procesu usuwana jest wierzchnia warstwa. Bez obaw, przeważnie jest to kilka milimetrów, a różnica jest niewidoczna dla oka. No chyba, że mówimy tu o efektach, bo te widać i to jak. Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy gładką powierzchnię bez wad. Kolejny etap to gruntowne wyczyszczenie oraz zaimpregnowanie. Dla ulepszenia wizualnego efektu proces renowacji kończy polerowanie marmuru, które nadaje powierzchni świeżego blasku.
Jak ochronić marmurowe powierzchnie po renowacji?
Przede wszystkim, należy regularnie impregnować powierzchnię specjalistycznymi środkami wysokiej jakości. Dlaczego impregnowanie jest tak ważne? Dzięki temu zabiegowi nasz kamień naturalny zyskuje dodatkową warstwę, która jest jego ochroną przed szkodliwymi czynnikami. Dodatkowo, należy pamiętać, aby w przypadku pojawienia się plamy na marmurowej powierzchni, usunąć ją jak najszybciej, tak aby nie wsiąknęła w strukturę. Dodatkowo należy regularnie odkurzać powierzchnię szczotką z włosia lub zamiatać szczotkami z włosia naturalnego oraz stosować jedynie dedykowane do marmurowych powierzchni środki chemiczne. Przestrzeganie tych zasad sprawi, że zdecydowanie przedłużymy żywotność naszej podłogi.