Piece na pellet czy węgiel? Sprawdź, co wybrać
Wydobycie węgla w Polsce oraz jego wykorzystanie w ciągu kilkunastu najbliższych lat ulegnie zmniejszeniu, a następnie całkowitemu wygaszeniu. Paliwa kopalniane powodują szybką degradację środowiska naturalnego, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się alternatywne źródła energii. Jeśli zamierzasz w najbliższym czasie wymienić ogrzewanie w domu, sprawdź, co warto wybrać – piec na pellet, czy na węgiel?
Piec na węgiel – kiedy się opłaca?
Inwestycja w piec węglowy opłaca się coraz rzadziej. Węgiel dostępny w większości składów opału jest mało kaloryczny, a podczas jego spalania powstają duże ilości dymu i popiołu. Ogrzewanie budynku generuje wysokie koszty i wymaga dużo pracy. W mroźne dni, gdy kocioł pracuje bez przerwy przez całą dobę, popiół wyrzuca się codziennie. Ponadto w ciągu najbliższych kilkunastu lat planowane jest całkowite odejście od wydobycia węgla i jego użycia.
Zakup pieca na węgiel może opłacać się jednak, gdy dysponuje się ograniczony budżetem na modernizację źródła ciepła w domu. Jeśli w kolejnych latach zamierza się ocieplić budynek, wymienić wszystkie kaloryfery i zamontować nowy piec na inne paliwo, piec węglowy dobrej klasy może się sprawdzić do tego czasu.
Piece na pellet – jakie są ich zalety?
W przypadku pieców na pellet jedną z najważniejszych zalet ich użytkowania jest bezobsługowość. Piec z podajnikiem ogrzewa dom bez potrzeby ciągłego dosypywania opału. Podajnik można zasypać nawet raz na kilka dni, a kocioł automatycznie pobierze z niego tyle pelletu, ile jest potrzebne do uzyskania wskazanej temperatury. Ogrzewanie domu działa dzięki temu nawet pod nieobecność domowników i umożliwia im bezpieczny wyjazd na urlop w czasie siarczystych mrozów.
Kolejną zaletą pieców na pellet jest ekonomiczność. Pellet spala się dokładnie, dlatego do uzyskania pożądanej temperatury potrzeba go mniej niż innych paliw. Dokładne spalanie wiąże się również z niewielką ilością dymu i popiołu. Popielnik zapełnia się powoli, gdyż opał w ponad 99% spala się we wnętrzu kotła.
Piece na pellet są cenione ze względu na ekologię. Pellet powstaje z biomasy, która podczas spalania nie powoduje wytwarzania szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5 oraz związków siarki. Dzięki temu korzystanie z pieców na pellet ogranicza powstawanie smogu i sprawia, że powietrze jest czystsze. Paliwo z biomasy dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia kwaśnych deszczów, których przyczyną jest łączenie się związków siarki z cząsteczkami wody w atmosferze.