Czyszczenie lamp samochodowych – dlaczego warto to robić i jak się do tego przygotować
Sprawne lampy samochodowe to podstawa naszego bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Ważne więc, aby utrzymywać je w dobrym stanie i regularnie przeprowadzać czyszczenie lamp samochodowych lub ich regenerację, gdy wyraźnie zmatowieją.
Dlaczego warto czyścić lampy samochodowe?
Jeśli chodzi o kondycję lamp naszego samochodu, dobrze jest wyrobić sobie nawyk ich regularnego sprawdzania. Wielokrotnie to od nich zależy to, czy zauważymy przeszkodę na drodze. Poza tym, zadbane, dobrze widoczne z daleka oświetlenie pojazdu to również większe bezpieczeństwo dla pozostałych uczestników ruchu.
Ponadto w Polsce kierowcy mają obowiązek poruszać się samochodem z włączonymi światłami przez całą dobę. Regularne czyszczenie lamp samochodowych pozwoli więc uniknąć ewentualnego mandatu za ich zabrudzenie oraz pomyślnie przejść badanie techniczne.
Lampy samochodowe naturalnie się zużywają
Przednie reflektory samochodowe naturalnie zużywają się szybciej niż tylne. Najczęściej ich klosze produkuje się z tworzywa sztucznego, przez co z biegiem czasu lampy mogą matowieć. Dzieje się tak na skutek działania warunków atmosferycznych oraz promieniowania UV.
Pod wpływem zużycia, klosz lampy samochodowej traci swoje fabryczne właściwości – gorzej oświetla drogę i nie daje już tak dużego poczucia bezpieczeństwa podczas jazdy, zwłaszcza nocą. Poza tym – zużyte, zmatowiałe lampy samochodowe bardzo nieestetycznie wyglądają przy zadbanej karoserii samochodu, którą zdecydowanie częściej pielęgnujemy.
Przygotowanie do czyszczenia lamp samochodowych
Czyszczenie lamp samochodowych sprawi, że reflektory będą dawały więcej światła a samochód może wyglądać dużo lepiej po przeprowadzonej regeneracji świateł. Możesz spróbować czyszczenie lamp samochodowych przeprowadzić w swoim garażu.
Zacznij przede wszystkim od wyczyszczenia reflektorów z brudu oraz ich odtłuszczenia. Ważne, abyś pozbył się wszelkich drobinek kurzu i piasku, które podczas czyszczenia lamp mogą zniweczyć oczekiwany efekt. Najlepiej będzie umyć cały samochód lub przynajmniej przednią część karoserii, aby podczas czyszczenia lamp samochodowych nie przenieść na nie brudu z innych brudnych elementów samochodu.
Reflektory możesz wyczyścić specjalnym preparatem do mycia szyb, która usuwa tłuszcz oraz resztki po owadach. Pamiętaj, aby zabezpieczyć krawędzie kloszy świateł – np. taśmą ochronną – by nie zaszła w nie wilgoć w przypadku jakiejkolwiek nieszczelności pomiędzy reflektorem a karoserią auta.
Czyszczenie lamp samochodowych najlepiej zakończyć dobrym ich wysuszeniem. Sprawdzi się do tego czysta ściereczka z mikrofibry – jest delikatna, więc nie pozostawi zarysowań ani smug. Cały proces nie zajmie ci wiele czasu, a może poprawić twoje bezpieczeństwo.
W przypadku bardzo zużytych, zmatowiałych reflektorów, warto oddać samochód w ręce specjalistów, którzy przeprowadzą profesjonalne czyszczenie lamp samochodowych wraz z regeneracją potrzebnych elementów.