Na czym polega odwyk alkoholowy?
Uzależnienie od alkoholu to jeden z najgroźniejszych nałogów nie tylko dla samego alkoholika, ale i dla całej jego rodziny. Choroba alkoholowa degraduje więzi rodzinne i przyjacielskie, a także negatywnie wpływa na pracę. Sięganie po mocne trunki można zakończyć, jednak jest to trudne bez pomocy specjalisty. Odwyk alkoholowy to najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji.
Kiedy powinno się rozpocząć odwyk alkoholowy?
Na odwyk alkoholowy powinna się zgłosić każda osoba, która przestała panować nad sięganiem po alkohol. Dotyczy to zarówno pacjentów, którzy piją duże ilości alkoholu każdego dnia i wpadają w ciągi, jak i tych, którzy piją mniej, lecz traktują wino, wódkę lub whisky jako jedyny sposób radzenia sobie ze stresem.
Odwyk alkoholowy w ośrodku takim jak https://centrum-ostoja.pl/uzaleznienia/alkoholizm/ można rozpocząć w dowolnym momencie. Do ośrodka przyjmowani są alkoholicy w ciągu, gdy są zatruci alkoholem i wymagają detoksu. Równie dobrze leczenie można rozpocząć już po zaprzestaniu picia, gdy pojawią się pierwsze problemy z wytrwaniem w trzeźwości.
Detoks a terapia z psychologiem
W wielu przypadkach leczenie alkoholizmu na odwyku rozpoczyna się od detoksu. Odtrucie zajmuje od kilku do kilkunastu dni w zależności od stopnia uzależnienia i stanu zdrowia pacjenta. Osoby, które do ośrodka trafiają w ciągu alkoholowym, przyjmują kroplówki i różne leki. Dzięki nim ich organizm stopniowo odzyskuje równowagę elektrolitową. Wątroba zaczyna się odbudowywać i pracować prawidłowo. Leki przeciwpsychotyczne, nasenne i przeciwpadaczkowe przyjmowane przez kolejne dni są natomiast skuteczną ochroną przed wystąpieniem delirium, omamów i padaczki alkoholowej.
Detoks sprawia, że ciało pacjenta jest oczyszczone z alkoholu. Objawy odstawienia ustępują, jednak alkoholik wymaga dalszego leczenia na terapii. Indywidualne lub grupowe spotkania z psychologiem uczą go nowych wzorców zachowania i radzenia sobie ze stresem bez nałogowego picia.
Dlaczego psychoterapia na odwyku alkoholowym jest tak ważna?
Rola psychoterapii na odwyku alkoholowym często jest niedoceniana. Jej pominięcie po zakończeniu detoksu kończy się z reguły szybkim powrotem do picia. Podobnie dzieje się, gdy nałogowiec z wszywką nie rozpocznie mitingów z psychologiem. Wyjście z nałogu jest możliwe, jedynie gdy pozna się przyczyny sięgania po trunki. Problemy w związku, brak wsparcia bliskich, stres w pracy, nadmierny perfekcjonizm – każda z tych rzeczy może być głównym motorem napędzającym alkoholika. Bez względu na to, co skłania do sięgania po wódkę lub wino, praca z psychologiem umożliwia rozpoczęcie życia w trzeźwości.
Psychoterapia w ośrodku zamkniętym i jej kontynuacja na spotkaniach w formie otwartej pomaga radzić sobie ze wzlotami i upadkami. Zakończenie terapii w ośrodku często jest tylko jednym z kroków, który przybliża do trzeźwości, a nie ostatnim etapem leczenia. Wielu alkoholików łamie zasady odwyku i nawet kilkukrotnie „zapija”. Błędy zdarzają się wszystkim, dlatego dalsza praca z psychologiem ułatwia przyznanie się do własnych słabości przed samym sobą i ich stopniowe pokonywanie.
Jak długo trwa odwyk alkoholowy?
Czas trwania odwyku alkoholowego zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest poziom motywacji. Bez niej niemożliwe jest rozprawienie się z nałogiem. Pobyt w ośrodku zawsze powinien być wynikiem nieprzymuszonego wyboru. Pacjenci, którzy są wysyłani na leczenie alkoholizmu przez sąd, rzadko przestają pić.
Odwyk rozumiany jako detoks może zakończyć się już po kilkunastu godzinach. Pełne leczenie zajmuje jednak wiele tygodni, a nawet miesięcy. Osoba uzależniona i jej bliscy powinni wykazać się cierpliwością, gdyż pośpiech w żaden sposób nie skraca czasu leczenia. Zwykle dopiero po kilku latach od zakończenia pobytu w ośrodku i kontynuacji psychoterapii alkoholik jest w stanie żyć bez picia. Rodzina powinna go wspierać, by ułatwić trudny proces wychodzenia z choroby alkoholowej, nawet gdy leczenie będzie się przedłużać.