Ośrodek leczenia uzależnień – droga do zdrowia
Terapia, praca nad emocjami i nawykami, zmiana podejścia do codziennych problemów – to najlepsze sposoby na wyjście z uzależnień. Psychoterapia jest skuteczna jeżeli poprowadzi ją doświadczony specjalista ze sprawdzonego ośrodka leczenia uzależnień.
Nowoczesny ośrodek uzależnień – dobrym przykładem jest https://olcha.waw.pl/ – to nie tylko miejsce dla osób zmagających się z nałogowym piciem alkoholu lub uzależnieniem do innych środków odurzających, leków czy hazardu. W takim miejscu pomoc znajdą:
- dorosłe dzieci alkoholików (DDA),
- współuzależnieni,
- osoby, które chcą ograniczyć picie alkoholu,
- szukający psychoterapii depresji i lęków,
- pary i małżeństwa, które pragną naprawić swój związek.
Łatwo ulec pokusie i wydać fortunę na terapię prowadzoną przez osoby, które nie mają odpowiednich kompetencji. Trudno się dziwić – kiedy w grę wchodzi zdrowie, a nawet życie nasze i naszych bliskich, jesteśmy skłonni do największych poświęceń.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – jak wybrać
Warto skorzystać z oferty ośrodków, które z powodzeniem stosują sprawdzone programy terapeutyczne. Nikt odpowiedzialny nie zagwarantuje sukcesu, jednak renomowane ośrodki pomagają każdego roku setkom osób wrócić do zdrowia i życia bez nałogu.
Czym się kierować wybierając prywatny ośrodek leczenia uzależnień?
Ośrodek uzależnień – miejsce i terapeuci
Co przyczyni się do sukcesu terapii? Z pewnością ważną rolę odgrywa odpowiednie miejsce, w którym prowadzone jest leczenie oraz doświadczeni, kompetentni terapeuci.
Przeglądając oferty ośrodków leczenia uzależnień trzeba sprawdzić następujące informacje:
- czy ośrodek działa zgodnie z przepisami (jest zarejestrowanym podmiotem leczniczym, ma numer NIP i REGON, nadzoruje go sanepid),
- jaki ma skład terapeutów i czy są oni przygotowani do pracy z osobami uzależnionymi,
- jak długo działa – w nowo założonym ośrodku możemy znaleźć wspaniałych fachowców, jednak z reguły im dłużej działa placówka, tym większa szansa, że dysponuje kadrą bardzo dobrych fachowców (doświadczenie terapeutów jest w przypadku walki z uzależnieniami kluczowe!).
Uzależnienia – jak leczyć alkoholizm
Terapia uzależnień to często długotrwały proces, a nagrodę będzie dobre życie. Pierwszym krokiem na drodze do życia bez alkoholu (narkotyków lub innych substancji) jest przyznanie się do choroby. Kolejne etapy to:
- detoks organizmu czyli całkowite usunięcie alkoholu lub narkotyków z organizmu (ten etap nie występują w przypadku uzależnień bez substancji psychoaktywnych np. przy wychodzeniu z patologicznego hazardu),
- ustalenie psychologicznego podłoża uzależnienia,
- rozpoczęcie terapii – ta obejmuje m.in. pracę nad nawykami, relacjami z innymi osobami i całokształtem psychologicznego funkcjonowania pacjenta,
- ewentualne wsparcie psychoterapii nowoczesną farmakologią.
Przed rozpoczęciem terapii warto poznać nowoczesne metody leczenia uzależnień. Medycyna robi postępy i wiele z dawnych metod nie jest już powszechnie stosowanych. Przykładem jest odejście od bardzo popularnego niegdyś leczenia awersyjnego. Lek awersyjny – np. Esperal – w połączeniu z alkoholem powoduje silne zatrucie organizmu przypominające długotrwały, zwielokrotniony kac.
Obecnie oprócz psychoterapii stosowane jest również leczenie farmakologiczne z użyciem środków, które nie powodują u pacjenta ciężkich objawów niepożądanych.
Ośrodki leczenia uzależnień – zanim wybierzesz
Pokonanie uzależnienia to trudne wyzwanie. O czym należy pamiętać, kiedy zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług ośrodka terapii uzależnień? Zebraliśmy listę podstawowych informacji:
- uzależnienie od alkoholu czy narkotyków to choroba, a nie przejaw słabej woli,
- jedną z najskuteczniejszych metod wychodzenia z nałogu jest psychoterapia,
- samodzielne wyjście z uzależnienia (bez pomocy terapeuty) jest bardzo trudne,
- profesjonalna terapia jest najszybszym i najpewniejszym sposobem na powrót do zdrowia jeśli np. nadużywasz alkoholu lub jesteś od niego uzależniony,
- terapia w ośrodku leczenia uzależnień nie działa jak magiczna różdżka: głód alkoholu lub narkotyków nie zniknie, jednak pomoc specjalisty umożliwi funkcjonowanie bez substancji, która rujnuje życie osobiste, rodzinne i zawodowe.