Kiedy odwyk alkoholowy przyniesie efekty?
Ośrodek leczenia alkoholizmu skutecznie wspiera pacjentów w zwalczaniu nałogu. Praca nad sobą trwa długo, o czym powinien pamiętać każdy uzależniony. Nastawiając się na błyskawiczne leczenie trudno wytrwać w trzeźwości. Efekty odwyku są jednak kluczowe dla podtrzymania wysokiego poziomu motywacji. Kiedy pojawią się pierwsze z nich?
Odwyk alkoholowy a efekty detoksu
Co czuje alkoholik, który nagle przestaje pić? Nałogowiec w takiej sytuacji odczuwa przemożną chęć sięgnięcia po mocny trunek. Silnie uzależnione osoby już po kilkunastu godzinach bez alkoholu stają się silnie poddenerwowane, dokucza im delirium oraz szereg innych objawów. Detoks alkoholowy chroni przed ich wystąpieniem oraz zmniejsza ich uciążliwość.
Odtrucie daje pierwsze efekty już po kilku godzinach. Kroplówki i leki sprawiają, że pacjent, który rozpoczyna odwyk alkoholowy, czuje się lepiej. Odpowiednie środki podawane przez medyków oczyszczają krew i wszystkie organy, dzięki czemu samopoczucie alkoholika jest lepsze. Po zakończeniu detoksu nie powinien odczuwać fizycznych objawów odstawienia, co ułatwia podjęcie dalszego leczenia.
Efekty detoksu są szybkie i spektakularne. Pacjenci ośrodka dla uzależnionych mogą dzięki temu nie pić przez wiele dni, ciesząc się lepszym zdrowiem. Niestety, w przypadku pojawienia się stresu, problemów rodzinnych lub innych katalizatorów, najprawdopodobniej znów sięgną po alkohol.
Efekty psychoterapii w ramach odwyku alkoholowego
W przypadku psychoterapii i jej efektów osoby dotknięte chorobą alkoholową powinny uzbroić się w cierpliwość. Terapia trwa wiele tygodni, a niekiedy nawet kilka lat. Początkowo rozmowy z psychologiem mogą powodować poczucie beznadziei i zniechęcać do kontynuowania leczenia. Psycholog porusza z uzależnionymi tematy trudne. Dotyczy to zarówno terapii indywidualnej, jak i grupowej. Długie rozmowy o problemach, dzieciństwie, relacji z rodzicami, dziećmi lub partnerem często wywołują skrajne emocje. Ich wyzwolenie ma jednak pozytywny wpływ na dalszą terapię. Efekty pierwszych spotkań z terapeutą są długotrwałe, choć trudniejsze do zauważenia.
Z czasem efekty psychoterapii są coraz lepiej widoczne. Po kilkunastu spotkaniach pacjent zna i stosuje nowe schematy myślowe, które odciągają go od picia. Poznanie siebie, własnych słabości i silnych stron sprawia, że trwanie w trzeźwości jest możliwe przez resztę życia. To właśnie jest główny cel leczenia choroby alkoholowej i efekt, na który powinien czekać alkoholik oraz cała jego rodzina.