Historia basenów termalnych
Już starożytni Grecy i Rzymianie doceniali właściwości lecznicze gorących źródeł. Podobnie jak dzisiaj dawne kultury wykorzystywały termy do leczniczych kąpieli. Gorące źródła stanowiły dla Rzymian często miejsce relaksu, a także licznych spotkań towarzyskich.
Rzymianie wyprzedzili Greków
Pomimo, że termin termy, jako pierwszy używali Grecy, to jednak Rzymianie zasłynęli z budowy licznych łaźni i upowszechnienia gorących źródeł. Budowali oni liczne baseny termalne zarówno publiczne jak i prywatne. Popularyzowali także sauny, łaźnie parowe oraz masaże. Niektóre budynki miały jak na tamte czasy imponujące gabaryty. Nierzadko oprócz basenów termalnych mieściły się w nich także ogrody, biblioteki, a także sklepy rzemieślnicze. Dzięki temu stanowiły one miejsce licznych spotkań towarzyskich, handlowych, ale przede wszystkim strefę relaksu i odpoczynku.
Miejsce rekonwalescencji dla żołnierzy
Baseny termalne były w starożytności bardzo często wykorzystywane, jako ośrodki leczenia dla rannych żołnierzy armii rzymskiej. Przemęczeni i dochodzący do zdrowia legioniści wykorzystywali właściwości lecznicze wód termalnych. Niektóre baseny termalne przyczyniały się do szybszego gojenia się ran i leczyły bóle mięśni i stawów. Pomagały także się zrelaksować i odzyskać siły witalne potrzebne przed następną bitwą.
Epoka renesansu ponownie ożywiła baseny termalne
Wraz z upadkiem starożytnych cywilizacji nastąpił wyraźny spadek zainteresowania leczniczymi wodami na świecie. Dopiero epoka renesansu na nowo tchnęła powiew świeżości w baseny termalne. Zaczęły powstawać kolejne uzdrowiska, a wraz z nimi nastąpił powrót do leczenia wodami termalnymi. Gorące źródła były także reklamowane i zachwalane w pierwszych drukowanych ulotkach i gazetach.
Badania naukowe potwierdzały lecznicze właściwości basenów termalnych
W XVIII i XIX wieku pojawiały się, co raz to nowe badania medyczne i naukowe, które jeszcze bardziej rozpowszechniały kąpiele w basenach termalnych. Hydrologia medyczna wkrótce stała się nauką eksperymentalną. Kolejne badania biochemiczne składu term tylko potwierdzały ich właściwości lecznicze i dobroczynne dla ludzkiego organizmu.
W czasach pierwszej i drugiej wojny światowej popularność wód termalnych osłabiła się. Pacjenci bardzo często nie mieli dostępu do basenów termalnych. W wielu miastach termy uległy zniszczeniom i dopiero po wojnie dysponowano funduszami na ich ponowne odbudowanie.
Współczesne baseny termalne cieszą się dużą popularnością
XXI wiek przyczynił się do odzyskania zainteresowania wodami termalnymi. Wielu lekarzy podkreśla znaczenie terapeutyczne term. Nowe badania z dziedziny hydrologii i biochemii sprawiły, że baseny termalne cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Pacjenci uzdrowisk chętnie korzystają z ich leczniczych właściwości. Współczesne budowanie basenów termalnych w formie kompleksów wypoczynkowych czyni je ogromną atrakcją dla całych rodzin. Powoli stały się one miejscami nie tylko leczniczymi, ale także rozrywkowymi i relaksacyjnymi.