baseny termalne

Korzystaj z basenów termalnych o każdej porze roku!

Termy stanowią coraz większą alternatywę dla parków wodnych nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. W wielu polskich miastach powstają baseny termalne, które kuszą klientów wieloma atrakcjami. Często tworzą kompleksy basenowe z możliwością skorzystania jednocześnie ze strefy spa, zjeżdżalni wodnych oraz torów pływackich.

Jakie są właściwości wód basenów termalnych?

Kąpiel w wodzie termalnej ma szereg właściwości dobroczynnych dla organizmu. Wody termalne zawierają w sobie bardzo wiele cennych pierwiastków i minerałów. Korzystanie z basenów termalnych takich jak np. https://www.termyuniejow.pl/ korzystnie wpływa na cały organizm. Kontakt z wodą działa relaksacyjnie, przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych mięśni i stawów. Działa korzystnie na skórę, układ krążenia, usprawnia metabolizm oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Pomaga w leczeniu osteoporozy i chorób kobiecych narządów rozrodczych. Działają korzystnie na żołądek, pozwalają wspomagać proces obniżania cholesterolu. Kąpiele w termach pozwalają także obniżać poziom stresu i przeciwdziałać bezsenności.

Polskie baseny termalne

Dawniej termy powstawały głównie w miejscowościach uzdrowiskowych. W zależności od składu mineralnego wód pomagały pacjentom sanatoriów w walce z różnorodnymi dolegliwościami. Do najstarszych basenów termalnych w Polsce można zaliczyć kąpielisko w Cieplicach Zdroju, które powstało już w XIII wieku. Uzdrowisko w Polanicy Zdroju również może pochwalić się długą tradycją leczniczą. Niektóre polskie baseny termalne pełnią także funkcje rekreacyjne. Przykładem mogą być Termy w Uniejowie, które posiadają liczne atrakcje w postaci dodatkowych kompleksów basenowych. Podobny charakter mają Termy Maltańskie w Poznaniu oraz baseny termalne w Zakopanem.

Nie wszystkie podziemne źródła są termami

Wody termalne mają swoje źródła głęboko pod ziemią, a dokładnie w miejscu, w którym znajduje się magma. Ich temperatura jest bardzo wysoka, dochodzi nawet do 1200 stopni Celsjusza. Temperatura wody uzależniona jest w dużym stopniu od jej składu chemicznego oraz gazów.

Ogólnie przyjmuje się, że wodami termalnymi można nazwać miejsca, w których wypływająca ciecz posiada ciepło na poziomie minimum dwudziestu stopni Celsjusza. W basenach termalnych temperatura wody może wahać się pomiędzy 20 a 90 stopniami Celsjusza. Skład chemiczny wód termalnych decyduje o ich właściwościach leczniczych. Zarówno siarka, szczaw, solanka, rad, krzem oraz inne minerały odmiennie wpływają na różnorodne dolegliwości.

Kto może korzystać z basenów termalnych?

Kąpiele w basenach termalnych są zazwyczaj odpowiednie dla ludzi w różnym wieku. Lekarze polecają je, jako element rekonwalescencji po operacjach, zabiegach oraz w czasie leczenia niektórych schorzeń. Lecznicze wody działają także korzystnie na skórę, pomagają leczyć trądzik a także ujędrniają ciało. Kąpieli w basenach termalnych mogą zażywać nawet małe dzieci. Niestety istnieją także przeciwskazania do korzystania z term. Można zaliczyć do nich stany po przebytych zawałach serca, wysokie, trudne do uregulowania ciśnienie krwi oraz chorobę wieńcową.

Rodzaje wód termalnych

Wody termalne różnią się swoimi właściwościami leczniczymi. W ich skład wchodzą mieszaniny różnorodnych pierwiastków oraz związków. Dlatego też można wyróżnić wody siarczanowe, siarczkowe, szczawiowe, solankowe, radoczynne, krzemowe oraz bromkowe.

Wody termalne bogate w szczawy wapniowe polecane są w dolegliwościach układu trawiennego, krążenia i oddechowego. Kąpiele w basenach termalnych bogatych w szczawy polecane są także kobietom cierpiącym na osteoporozę i choroby układu rozrodczego. Po za tym działają leczniczo przy nieżytach żołądka i zaparciach. Polecane są także osobom z podwyższonym cholesterolem.

Natomiast termy radoczynne wspomagają leczenie chorób układu krążenia, skóry, niepłodności oraz reumatyzmu. Kąpiele w basenie termalnym bogatym w pierwiastek radoczynny pozwalają wzmacniać też naturalną odporność organizmu. Pobudzają organizm do wydalania kwasu moczowego, co z kolei odkwasza organizm.