cegły na ścianę

Jak samodzielnie ułożyć cegły na ścianę?

W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy stały wzrost popularności naturalnej tekstury w aranżacji wnętrz, zwłaszcza cegły jako sposobu na nadanie przestrzeni charakteru i wizualnego oddziaływania. Choć może się wydawać, że wyłącznie użycie prawdziwej, surowej cegły da najlepszy i najbardziej autentyczny efekt, ułożenie płytek imitujących cegły na ścianę może dać zaskakująco równie niepowtarzalny wygląd wnętrza.

Układanie cegły na ścianę krok po kroku

  1. Należy odkurzyć przygotowaną powierzchnię i usunąć wszelkie tłuszcze i zabrudzenia. W razie potrzeby można pokryć powierzchnię odpowiednim podkładem lub hydroizolacją. Zaznaczamy poziome linie za pomocą poziomicy na pustej powierzchni ściany.
  2. Mieszamy klej do płytek do pożądanej konsystencji zgodnie z instrukcją producenta. Klej możemy nałożyć na ścianę lub alternatywnie posmarować tyły płytek ceglanych.
  • Teraz należy nałożyć pierwszą warstwę okładzin ceglanych na powierzchnię według pożądanego wzoru, w razie potrzeby docinając. Warto użyć przekładek, aby rozmieścić płytki ceglane w wybranym odstępie.
  1. Po ułożeniu wszystkich płytek, wyschnięciu kleju i całkowitym wyschnięciu okładzin, należy je dokładnie wyszczotkować, aby usunąć nadmiar kurzu sztywnym pędzlem. Nie warto się spieszyć z tym krokiem, możemy poświęcić odrobinę czasu, aby cegły całkowicie wyschły.
  2. Na tym etapie możemy dodać pierwszą warstwę uszczelniacza, aby chronić okładziny z cegieł (jest to opcjonalne, ale zalecane w kuchniach, aby uniknąć rozprysków tłuszczu lub śladów).
  3. Postępując zgodnie z zaleceniami producenta, zaprawę do spoinowania lub gotową zaprawę należy wymieszać do pożądanej konsystencji i koloru. Dodaj zaprawę do pistoletu do spoinowania i nałóż zaprawę na spoiny, a następnie usuń nadmiar za pomocą szpachli lub „rozmazując” suchą szmatką. Należy pamiętać, że istnieje różnica między obiema metodami. Spoinowanie nada czystszy wygląd, a rozmazywanie da bardziej rustykalne wykończenie.

Niezależnie od rodzaju płytek, montaż zawsze najlepiej rozpocząć od dołu narożników lub najbardziej widocznych miejsc (w ten sposób unikniemy konieczności wykonywania fug w szczególnie eksponowanych miejscach). Wybierając klej należy upewnić się, że jest on odpowiedni do rodzaju podłoża, na którym ma być stosowany. Bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem będzie uniwersalny preparat.

Jak widać, sam proces układania płytek imitujących cegły na ścianę nie jest trudny i wymaga stosunkowo małego nakładu pracy, a efekt jest niepowtarzalny i wyjątkowy.