longboard

Longboard – sposób na miejską dżunglę

Szukasz sposobu na aktywne spędzenie czasu? A może potrzebujesz alternatywnego środka transportu, dzięki któremu szybko przemieścisz się w mieście? Poznaj longboard! To pojazd miejski, dzięki któremu szybko i łatwo pokonasz większe odległości. Sprawdź, czym różni się on od zwykłej deskorolki i jak rozpocząć z nim przygodę.

Co to jest longboard?

Longboard to deskorolka. Jest jednak dłuższą wersją niż ta standardowa. Ma od ok. 68 do aż 150 cm długości. Jest też specjalnie wyprofilowana, nieco wybrzuszona, a do tego wyposażona w większe i bardziej miękkie kółka, co wpływa na jej stabilność i możliwość rozwijania na niej znacznych prędkości. Obecny rekord, ustanowiony w 2017 r. przez Petera Connolly’ego wynosi aż 146,73 km/h! I pomyśleć, że początkowo longboardy służyły wyłącznie do treningów dla surferów poza sezonem.

Jeśli chcesz znaleźć dla siebie odpowiedni longboard to warto zajrzeć tutaj: https://www.californiaskateshop.pl/pol_m_Deskorolka_Deskorolki-kompletne_Longboardy-2141.html

Rodzaje longboardów

Przez lata longboardy zmieniały swój charakter i przeznaczenie. Dziś można wymienić kilka podstawowych modeli. Każdy z nich pasuje do innych umiejętności i oczekiwań. Oto niektóre z nich:

  • pintail – to deska w kształcie łezki. Ma długość ok. 100 cm. To idealny longboard dla początkujących, bo zapewnia znaczną stabilność
  • twin tip – deska do wykonywania obrotów w powietrzu. Ma zwężone i podgięte w górę końce blatu dzięki czemu zwiększają jej aerodynamikę
  • camber – deska, która jest wypukła i wygięta wzdłuż własnej osi. Jest giętka dzięki czemu ugina się adekwatnie do obciążenia. Jest idealna dla osób o wyższej wadze
  • rocket – przeznaczona do jazdy wyczynowej i downhillu. Jest wklęsła i wygięta wzdłuż własnej osi, co zapewnia doskonałą kontrolę nad deską.

Jak wybrać longboarda?

Oprócz odpowiedniego dopasowania rodzaju longboarda ważna jest przede wszystkim długość deski. Jak ją wybrać?  Dopasowanie należy rozpocząć od sprawdzenia wagi i wzrostu osoby, która będzie na niej jeździła. Im jest ona wyższa tym deska powinna być dłuższa. Najpopularniejsze mają od 95 do 120 cm. Są one poręczne i zapewniają dobre manewrowanie. Dla osób z wyższą wagą przeznaczone są modele z wypukłym blatem, z wklęsłym zaś – dla lżejszych. Flex, czyli to, jak bardzo deska ugina się pod ciężarem człowieka, jest również bardzo ważne przy wyborze longboardu. Miękki będzie lepiej tłumił nierówności, zaś sztywny pozwoli na większą stabilizację i szybszą jazdę na dłuższych dystansach.

Sprecyzowanie swoich potrzeb i dobranie odpowiedniego osprzętu jest kluczowe w wyborze longboardu. Tylko wtedy dostaniesz idealną deskę.

Jaki longboard na miasto?

Miękkie kółka, długość od 110 do 130 cm, z krótkim nosem, długim trialem – takie longboardy najlepiej sprawdzą się na miejskie przejażdżki. To świetny sposób na bezproblemowe przemieszczanie się. W tym czasie nie tylko ćwiczysz swoje ciało, ale też umysł. A co najważniejsze – nie zaprzątasz sobie głowy problemem z parkowaniem.

Jak rozpocząć jazdę na longboardzie?

Podstawą jazdy na klasycznej deskorolce, jak i na longboardzie, jest równowaga. Jeszcze przed rozpoczęciem nauki jazdy można zacząć ćwiczyć balans stojąc bez ruchu. Dopiero po jego opanowaniu można przejść do nauki jazdy do przodu, poprzez odpychanie się jedną nogą od podłoża. Na desce stoi się z lekko ugiętymi nogami, co jest szczególnie ważne podczas zakręcania. Po jakimś czasie kontrola nad longboardem jest bardziej intuicyjna. Ważną kwestią do opanowania jest też hamowanie na longboardzie. Można zrobić to na dwa sposoby –dotykając wolna nogą do podłoża lub dzięki zastosowaniu slidingu, czyli wypychając deskę do boku. Można też jechać slalomem (carving) lub rozłożyć ręce i hamować wiatrem. W obu tych przypadkach stopniowo wytrąca się prędkość.

Tyle teoria, bo w jeździe na longboardzie najważniejsza jest praktyka. Tylko dzięki niej poczujesz wiatr we włosach i poznasz uroki jazdy na longboardzie.