longboard

Jak wybrać longboard? Praktyczne wskazówki dla początkujących

Podjąłeś decyzję – kupujesz swojego pierwszego longboarda. Tylko jakiego wybrać? Czym się różnią od siebie deski? Oto najważniejsze informacje, które ułatwią Ci wybór pierwszej deski, która spełni Twoje oczekiwania.

Rodzaje longboardów

Zacznijmy od kształtu deski. Najczęściej spotykanymi są łezki przypominające swoim kształtem deskę surfingową, czyli pintail. Symetryczne, zakończone z obu stron nazywane są zaś twin. Obie idealnie sprawdzają się do miejskiego cruisingu. Z łatwością przemieścisz się na nich z jednego do drugiego punktu, omijając korki i problemy z parkowaniem.

Twiny mają jeszcze jedną zaletę – są symetryczne dzięki czemu jeżdżą w obie strony i pozwalają na wykonywanie tricków. To idealna deska na rozpoczęcie przygody z longboardami. Szukając pierwszej deski warto im się przyjrzeć.

Zupełnie innymi deskami są tzw. dancery. Dłuższa i szersza platforma w kształcie twina przeznaczona jest do wykonywania na niej kroków tanecznych. Zazwyczaj ma też małe, niskie kółka, dzięki czemu jest dość stabilna.

Jeśli jesteś wielbicielem szybkiej jazdy powinieneś spojrzeć na deski freeride lub downhill. Mają około 100-105 cm długości i szeroko rozstawione trucki, dzięki czemu są bardzo stabilne. Do tego twarde, bez flexu i grube. Masz już miejsce, z którego szybko zjedziesz?

Inne parametry longboardów

Podczas wyboru swojego pierwszego longboardu możesz spotkać się z podziałem desek ze względu na zamontowane trucki. Te montowane są na dwa sposoby. Mogą przechodzić przed deck na wylot. W takiej sytuacji mamy do czynienia z deską w dropie. Z reguły są to longboardy niższe, a więc z nisko osadzonym środkiem ciężkości. Charakteryzują się stabilnością oraz słabym skrętem. Znacznie lepiej skręcają, ale też wymagają większych umiejętności utrzymania równowagi, longboardy w topie, czyli z truckami zamontowanymi od spodu decku.

Ważnym parametrem każdego longboardu jest też tzw. flex, który pokazuje, jak ugina się deska pod naszym ciężarem. Przyjęło się, że do nauki jazdy na longboardzie lepsze są deski miękkie, bo wybaczają wiele błędów. Warto, aby posiadały też tzw. concave, czyli minimalne zawinięcie wzdłuż krawędzi. Ułatwia to skręcanie.

Longboard idealny dla Ciebie

Przy wyborze swojej pierwszej deski warto nie tylko słuchać ekspertów, ale przede wszystkim siebie samego. Może okazać się, że czuje się znacznie lepiej na desce, której nikt Ci nie poleci. To przecież Ty będziesz na niej jeździł. Stwórz duet idealny, gotowy na podbój miejskich ulic i placów!